Problem z PI

Wszystkie kwestie, ale które nie mieszczą się w żadnym z innych działów

Problem z PI

Postautor: SPIDERSKI » śr lut 07, 2007 3:31 pm

Mam problem z PI coś podobnego do PI zamieszczonego na stronach ProScana. Wykrywacz działa, lecz po szybkim podniesieniu lub opuszczeniu cewki wykrywka piszczy.
SPIDERSKI
 
Posty: 19
Rejestracja: śr lut 07, 2007 3:25 pm

Re: Problem z PI

Postautor: ProScan » śr lut 07, 2007 5:28 pm

To wynika z prawa Faradaya. Indukuje się napięcie proporcjonalnie do szybkości zmian strumienia magnetycznego.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Problem z PI

Postautor: SPIDERSKI » śr lut 07, 2007 7:30 pm

Ale to nie jest chyba normalne, bo rusza się cewką normalnie powolutku w górę i na boki bo w dół sygnał cichnie do zera. A zaczęło się od zmiany wzmacniacza operacyjnego z UA741 na UA709 zaznaczę, że w 741 usunąłem elementy kompensacji częstotliwości. o i nie wiem co się dzieje bo się wykrywka rozstraja przy tym UA709. Nie wiem w czym tkwi błąd i zmienić?!
SPIDERSKI
 
Posty: 19
Rejestracja: śr lut 07, 2007 3:25 pm

Re: Problem z PI

Postautor: SPIDERSKI » śr lut 07, 2007 8:03 pm

Z tym prawem Faradaya hehe jest OK da się żyć trzeba po prostu powoli chodzić. Ale nie wiem czemu się rozstraja po kilku sekundach. Muszą się elementy nagrzać i chodzi w miarę. Ale jak ustawię "pykanie" to po kilku sekundach tak sygnał robi się rzadki, że aż cichnie. Czy może to być spowodowane np złym ustawieniem napięcia na opku UA709 na 6 nóżce powinno być 0,3 V, tam jest potencjometr, którym się to napięcie ustawia!? w tej chwili jest na oko ustawione bez miernika!
SPIDERSKI
 
Posty: 19
Rejestracja: śr lut 07, 2007 3:25 pm

Re: Problem z PI

Postautor: ProScan » śr lut 07, 2007 8:42 pm

Ale jak ustawię "pykanie" to po kilku sekundach tak sygnał robi się rzadki, że aż cichnie.


Tutaj powodów może być całe mnóstwo, ale jeden powód jest podstawowy - to bardzo dziadowski układ.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Problem z PI

Postautor: sOnar » wt lut 13, 2007 4:07 am

ProScan pisze:
Ale jak ustawię "pykanie" to po kilku sekundach tak sygnał robi się rzadki, że aż cichnie.

Tutaj powodów może być całe mnóstwo, ale jeden powód jest podstawowy - to bardzo dziadowski układ.
proscan


witam. proscan dobrze pisze. to cienizna ale jakoś działa. zrobiłem ten układ i miałem podobny problem. leciał albo w górę albo w dół. niby wszystko było ok ale jednak miał odchyły (nieco je zmnmiejszyłem).

#-o zastosowałem świetne akumlatory, dobre potki, przełożyłem wszystko na nowe PCB skracając 'nóżki' elementów do minimum i jakoś to 'chodzi' ale czasem mu jeszcze odbija szajba i powoli płynie w górę lub w dół ale raczej bardzo wolno... mimo wszystko coś mu jest... :|
sOnar
 
Posty: 20
Rejestracja: wt lut 13, 2007 2:52 am

Re: Problem z PI

Postautor: SPIDERSKI » śr lut 14, 2007 3:54 pm

Ale powiem wam, że to wszystko jest przez opeka UA709 bo na UA741 i wylutowaniu elementów komensacji częstotliwości wszystko jest OK ale jest mniejszy zasięg.
SPIDERSKI
 
Posty: 19
Rejestracja: śr lut 07, 2007 3:25 pm

Re: Problem z PI

Postautor: ProScan » śr lut 14, 2007 4:05 pm

... a najbardziej stabilny jest gdy mu sie w ogóle odłączy sondę.

;)

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Problem z PI

Postautor: SPIDERSKI » czw lut 15, 2007 9:59 am

Dokładnie bez sondy jest ok na jednym i drugim UA, hehhe. Ale jak chodzić bez sondy, w sumie lepiej bo lżej, heheh
pozdrawiam
SPIDERSKI
 
Posty: 19
Rejestracja: śr lut 07, 2007 3:25 pm

Re: Problem z PI

Postautor: ProScan » czw lut 15, 2007 10:09 am

No właśnie.

Cała sztuka w elektronice (nie tylko w budowie wykrywaczy) polega na tym by układ był czuły, a jednocześnie stabilny czy wolny od wpływu wszelkich zakłóceń.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Problem z PI

Postautor: SPIDERSKI » pt lut 16, 2007 1:23 pm

Jutro pędzę w pole poszukać troszkę PIkiem, więc się wszystko okaże czy dalej w nim grzebać. Ja jestem zdania, że jak się niema tego co się lubi to się lubi co się ma. Może kiedyś coś lepszego się uda zakupić. I tymi słowy zamykam posta.

Pozdrawiam i dzięki za wyczerpujące info
SPIDERSKI
 
Posty: 19
Rejestracja: śr lut 07, 2007 3:25 pm

Re: Problem z PI

Postautor: ProScan » pt lut 16, 2007 2:21 pm

Pozdrawiam i dzięki za wyczerpujące info


zrozumiałem ż aluzję ;)

ale nie ma sensu dywagowac na układem który jest kiepski z definicji. Zresztą i tak dużo zależy od płytki drukowanej, której i tak nie ma.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm


Wróć do Konstrukcje samodzielne

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości