Wykrywacz, poznaj zasadę działania-teoria dla początkujących

Informacje dla bardziej dociekliwych, ale bez przesady ...
Taktyk
Producent
Posty: 31
Rejestracja: pn wrz 06, 2010 7:01 pm
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Re: Wykrywacz, poznaj zasadę działania-teoria dla początkujących

Post autor: Taktyk »

Waclawm możesz podesłać mi ten schemat - ewentualnie wymienić się?

taktyk@onet.eu

Pozdrawiam
Taktyk
pepe
Posty: 133
Rejestracja: pn mar 07, 2011 10:55 pm
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Czy ja wiem...?

Post autor: pepe »

Witam

Pewnie trzeba było słuchać mądrzejszych twierdzących że zbudowanie wykrywacza w oparci o bezpośredni pomiar sygnału z cewki przez uC (12 bit) i wyłącznie analizę cyfrową nie ma sensu.
Zbudowałem coś takiego ale zasięg ma połowę zasięgu prostego wykrywacza analogowego All1 choć nieźle radził sobie z rozpoznawaniem przedmiotów.
Zachęcony konstrukcją wykrywacza opartego o procesor z graficznym wyświetlaczem chcę brnąć dalej :).
Chcę zbudować układ fazo-czuły, następnie zastosować przetwornik AC 16 bitowy a dopiero potem uC.

Taktyk pisze:(...)Zwykły detektor synchroniczny zbudowany w oparciu o klucze, o układy: 4016, 4066, 4051, 4053, etc... jest wystarczająco szybki jak na to zastosowanie(...)


Mam teraz pytanie czy synchroniczne detektory fazo-czułe zbudowane w oparciu o klucze prostują sygnał dwukołówko czy wystarczające w takim detektorze jest prostowanie jendopołówkowe.

Pozdrawiam
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Wykrywacz, poznaj zasadę działania-teoria dla początkujących

Post autor: ProScan »

Jednopołówkowe wystarczy.

:pa

proscan
remi79
Posty: 92
Rejestracja: czw cze 13, 2013 9:39 pm

Re: Wykrywacz, poznaj zasadę działania-teoria dla początkują

Post autor: remi79 »

Witam
Detektory synchroniczne w oparciu o klucze, kanał X i Y mają zarówno fazę i amplitudę. ( nie jest to czysta faza lub amplituda )
Czy nie lepiej by było mieć sygnały kanałów X tylko amplitudę i dla Y tylko faze?
Czy w nowoczesnych wykrywaczach cyfrowych stosuje się taką obróbkę sygnałów?

Chociaż patrząc na schemat Spectry V3 dostrzegam tam detektory synchroniczne. Jak to jest w innych wykrywaczach?
Pozdrawiam
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Wykrywacz, poznaj zasadę działania-teoria dla początkują

Post autor: ProScan »

X, Y określa położenie wektora wg współrzędnych kartezjańskich. A faza i amplituda definiuje ten sam wektor za pomocą współrzędnych planarnych.

Miesza kolega jedno z drugim.

:pa

proscan
remi79
Posty: 92
Rejestracja: czw cze 13, 2013 9:39 pm

Re: Wykrywacz, poznaj zasadę działania-teoria dla początkują

Post autor: remi79 »

Chodzi mi o uzyskanie wartości fazowej między TX a RX po przez przepuszczenie sygnału TX i RX przez komparator i porownanie uzyskanych prostokatow np. na bramce ex-or w układzie 4046. A dalej przez filt dolnoprzepustowy. Lub podobną realizację na procesorze. Czy ktoś tak robi jeśli nie to dlaczego?
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Wykrywacz, poznaj zasadę działania-teoria dla początkują

Post autor: ProScan »

Czyli o identyfikację poprzez pomiar fazy?

Nie kojarzę, żeby ktoś to robił w profesjonalnym sprzęcie. Gdzieś mi się majaczą jakieś prymitywne konstrukcje, ale w profesjonalnym sprzęcie raczej nie...

:pa

proscan
remi79
Posty: 92
Rejestracja: czw cze 13, 2013 9:39 pm

Re: Wykrywacz, poznaj zasadę działania-teoria dla początkują

Post autor: remi79 »

Tak pomiar fazy , oraz osobno pomiar czystej amplitudy Vpp. a następnie "skumplowanie" tego.


Dziękuje za odpowiedzi, co do wartości wektorowych to się do uczę.
ODPOWIEDZ