Strona 1 z 1

Kto wymyślił nazwę "sztyca"?

: sob gru 22, 2007 9:36 am
autor: Mrand
O ile dobrze pamiętam, po raz pierwszy użył tego określenia niejaki Hans na forum PS gdy dokupował nowy uchwyt do swego minelaba. Było to już dosyć dawno. Nie wiadomo dlaczego to niewłaściwe określenie przykleiło się do wysięgnika, rurki nośnej sondy i jest nagminnie powtarzane. Ani ładne to ani właściwe za to brzmi jakoś tak tajemniczo :) Sztyca to jest element mocujący siodełko w rowerze. Spawdźcie sami http://www.google.pl/sear...aj+w+Google&lr= oraz http://www.wrower.pl/sprz...ornikSiodla.php
Gdy już mowa o rowerze trzeba wspomnieć też o wykrywaczu ramowym, który wielu kojarzy się z tym pojazdem. Tu chyba "nawalił" All i teraz nie chce się do tego przyznać ani poprawić błędu. Two-Box i rower? Może i jest jakieś podobieństwo. Na całym jednak świecie, gdy powiesz "frame detector" będzie zrozumiane, że chodzi o tzw. ramę PI zaś two-box znaczy, wykrywacz typu nadajnik - odbiornik.
Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt. Na nowy Rok życzę abyśmy pamiętali o języku polskim bo niedługo jako Polakom tylko on nam zostanie. Zatem szanujmy go.
Mrand

Re: Kto wymyślił nazwę "sztyca"?

: sob gru 22, 2007 12:08 pm
autor: ProScan
Witam,

Ludzie z Vikinga posługują się tym pojęciem - niestety.

Sztyca to z niemieckiego podpórka (Stütze) i baaaardzo luźno mi się kojarzy wysięgnikiem do cewki. Kiedyś było po prostu rurka, ale sprawa się skomplikowała jak Minelab wprowadził tego prostokątnego dziwoląga w Explorerze XS.

Wykrywacze two-box staram się nazywać "dwucewkowe" - chociaż czasami two-box, chociaż nie ma to ze skrzynkami wiele wspólnego (poza serią Gemini).

"Rama" jest oczywiście bez sensu, ale wykrywacz ramkowy (albo dwuramkowy) w odróżnieniu do ramowego byłbym w stanie przełknąć.

Co do nazewnictwa, to wrzucę kamyczek do Twojego ogródka, gdyż sam używasz opisów angielskich na panelu mimo, że kierujesz produkt na nasz rynek. Nie wspominając, że napisałeś TRESH (powinno być THRESH) no i zamiast Middle (środek - zwykle jakiejś odległości) zdecydowanie bardziej pasuje Medium (wartość środkowa).

Co nie zmienia faktu że idą Święta, wobec czego życzę wszystkiego najlepszego, błogosławieństwa Bożej Dzieciny, no i sporo mamony w Nowym Roku. Też się przyda.

:wave

proscan

Re: Kto wymyślił nazwę "sztyca"?

: sob gru 22, 2007 12:42 pm
autor: Mrand
Dziękuję za życzliwe uwagi, Wcześniej oczywiście postaram się skonsultować z Tobą kwestie językowe. Swoją drogą, prosiłem o poszanowanie dla języka polskiego nie angielskiego :) Tak na ucho Ci powiem, że Bill Lahr zawsze podkreśla, że baaardzo lubi czytać moje listy :) :) Więc niech już tak zostanie.
Te pseudo-angielskie napisy wzięły się stąd, że część sprzętów jeździła, nomen omen, na roboty do Niemiec. I jakoś tak zostało. Dla mnie jednak "middle" brzmi lepiej niż "mitel". Wolę też nawet "moderni hledacz kovu" niż "automatischeselbstregulierenmodernmetallsuchgeretzweitegenerationmitmmetalartunterscheidung"
Pozdrawiam
Mrand

Re: Kto wymyślił nazwę "sztyca"?

: ndz gru 23, 2007 12:49 am
autor: Armand
Ja używam określeń: rurka nośna, sterownik i sonda.

Re: Kto wymyślił nazwę "sztyca"?

: pt sty 28, 2011 9:37 am
autor: edicool
Prawidłowa nazwa całości to: Wysięgnik teleskopowy, można dodać: regulowany.

Sztyca to rurka pręt na którego końcach nic się nie znajduje.

Kiedyś, słyszałem takie powiedzenie "wsadź sobie sztycę w d.pę, to się lepiej poczujesz".
Wzięło się to prawdopodobnie od rowerów, po zdjęciu siodełka wystaje z ramy sztyca.

Re: Kto wymyślił nazwę "sztyca"?

: pt sty 28, 2011 4:42 pm
autor: newmc
Czepiacie sie szczegolow.Kazda grupa spoleczna,kolo zainteresowan,ogolnie grupa skupiajaca ludzi myslacych podobnie wytwarza samoistnie swoj slownik.Mi ogolnie to bardzo pasuje.Na jednym z forow chciano stworzyc slownik mowy potocznej poszukiwaczy.Slowa takie jak blacha,haler,dlugi,krotki-niesmiertelnik,helm,karabin,pistolet umozliwiaja nieskrepowana rozmowe z kims z srodowiska w miejscu publicznym.Osoby z poza grona wtajemniczonych nic nie zrozumieja,a osoba znajaca ten jezyk od razu wie z kim ma do czynienia.Czepiacie sie sztycy,a to jedno slowo jakie obrazuje bez zbednego opisu o co chodzi.Wszelkie dolne czesci wysiegnika,wysiegniki teleskopowe kojarza mi sie z usprawnianiem jezyka w styli zwisu plaskiego meskiego/krawat/.

Re: Kto wymyślił nazwę "sztyca"?

: pt sty 28, 2011 5:42 pm
autor: Armand
Nie zgadzam się z newmc'em! Czym innym jest język potoczny lub slang, a czym innym jest język techniczny, język używany w instrukcjach obsługi i opisach wykrywaczy. Być może, że w niedługim czasie pojawią się na rynku księgarskim pozycje dotyczące wykrywaczy metali. No i co? Będzie wszystko jedno, czy jeden autor napisze sztyca, inny rurka nośna a jeszcze inny wysięgnik? A dziennikarz piszący artykuł na zamówienie lobby konserwatorskiego to już totalnie zgłupieje, jak przeczyta parę książek eksploratorskich:). Nie będzie nic z tych tekstów rozumiał.
Innym ważnym problemem jest określenie definicji pojęć dotyczących wykrywaczy, np trybu pracy pseudostycznej i statycznej. Niektórzy forowicze np. nie rozróżniają pinpointera od pinpointu.
Jeżeli chcemy poprawnie komunikować się pomiędzy sobą, stwórzmy język branżowy. Slang jako zbiór skrótowych pojęć stworzy się sam, bez naszego świadomego udziału. Tak jak istnieje język literacki i język potoczny.
Nie prymitywizujmy się bez uzasadnienia!

Re: Kto wymyślił nazwę "sztyca"?

: pt sty 28, 2011 7:58 pm
autor: edicool
Popieram Armanda w całości, jakby na tym forum posługiwano się slangiem poszukiwaczy to po pierwszym zalogowaniu pomyślałbym że to forum złodziei (faktycznie, niektóre nazwy znajdują się w slangu złodziei), a zresztą, po co uczciwi poszukiwacze mieliby coś ukrywać ?!.

Re: Kto wymyślił nazwę "sztyca"?

: pt sty 28, 2011 8:23 pm
autor: edicool
Armand pisze:. Niektórzy forowicze np. nie rozróżniają pinpointera od pinpointu.


No, właśnie jaka jest różnica, za czymś takim się rozglądam.

Re: Kto wymyślił nazwę "sztyca"?

: pt sty 28, 2011 8:35 pm
autor: newmc
Panowie,nie robmy z ludzi debili.Czlowiek zainteresowany,logicznie myslacy dojdzie do pewnych wnioskow ,ze sztyca to....Jesli bedziemy szli tokiem myslenia Armanda to znajdzie sie ktos kto po zakupie wykrywacza bedzie chcial kupic detektor.Prawda jest jedna,skoro slowo sztyca sie przyjelo w srodowisku to nie ma mozliwosci jego wykorzenic.

Re: Kto wymyślił nazwę "sztyca"?

: pt sty 28, 2011 11:28 pm
autor: Armand
Sztyca jest germanizmem [stutze - u jako umlaut, czytaj sztice]. Wszelkie germanizmy i rusycyzmy należy usuwać z naszego języka, jako historyczny sprzeciw wobec narzuconych języków urzędowych dawnych zaborców].
Po to chodzimy do szkoły, po to uczymy się języka polskiego, żeby w miarę możliwości z niego korzystać :)

Re: Kto wymyślił nazwę "sztyca"?

: sob sty 29, 2011 5:36 pm
autor: newmc
Armand ale dales popalic.Powiedz to glosno Slazakom i Kaszubom.To bydzie rihtih sztyca w rzyc ;)

Re: Kto wymyślił nazwę "sztyca"?

: sob sty 29, 2011 9:50 pm
autor: krzyber
Armand to francuska wersja niemieckiego Herman. ;)

Re: Kto wymyślił nazwę "sztyca"?

: pt kwie 01, 2011 7:32 pm
autor: pastuszek
Pocieszmy się, że ''Berlin'' to rdzennie słowiańskie słowo....
A germanizmy, rusycyzmy były a polskim setki lat przed zaborami i niewiele z nimi mają wspólnego.