Whites TM 808 - zasięg

Tutaj można zadać pytania o możliwości czy cechy konkretnego sprzętu, ewentualnie podawać uzyskiwane zasięgi. Można także rozważać jakiego rodzaju sprzęt będzie najwłaściwszy do danego celu.

Whites TM 808 - zasięg

Postautor: Sangraal » wt maja 29, 2007 3:23 pm

Witam wszystkich serdecznie!
Poważnie rozważam zakup Whites`a TM 808. Szukając informacji na jego temat zastanowiły mnie różne wartości zasięgu podawane przez różnych sprzedających. Zasięgi podane na stronie producenta są prawie dwa razy większe niż te podawane przez przedstawiciela w Niemczech. Jak wygląda to naprawdę? Czy oprócz TM 808 jest jeszcze jakiś sprzęt o podobnych parametrach?
pozdrawiam

Krzysiek
Sangraal
 
Posty: 4
Rejestracja: pn maja 28, 2007 6:40 pm

Re: Whites TM 808 - zasięg

Postautor: SiD » wt maja 29, 2007 3:58 pm

O podobnych zasięgach jest Fisher Gemini 3, wykrywacz tego samego rodzaju, tylko innego producenta. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest wykrywacz ramowy.

PS.
Co do zasiegów, czy jest Pan w stanie wykopać 6 metrową dziurę? Jeśli tak to ile zajmie czasu, żeby ją wykopać? Ile potrzeba będzie umocnień ścian, aby wykop się nie zasypał? No i nie zapominajmy, że później trzeba będzie tą dziurę zasypać... a jeśli w środku była stara wanna?
SiD
SiD
 
Posty: 255
Rejestracja: pt mar 24, 2006 11:39 am

Re: Whites TM 808 - zasięg

Postautor: Sangraal » wt maja 29, 2007 4:36 pm

Dziękuję za szybką odpowiedź. Warto wiedzieć o konkurencyjnym sprzęcie. A co parametrów to pytałem o realny zasięg a nie o technikę kopania i zasypywania dołów.
pozdrawiam

Krzysiek
Sangraal
 
Posty: 4
Rejestracja: pn maja 28, 2007 6:40 pm

Re: Whites TM 808 - zasięg

Postautor: pablo11 » wt maja 29, 2007 5:11 pm

a do jakich celow chce pan tego wykrywacz uzywac??????? jest chyba jeszcze jakas ramowka z gareta.......???
no coz te zasiegi.........zalezy czego szukamy??? jak czolgu to ok.........
pablo11
 
Posty: 46
Rejestracja: śr kwie 25, 2007 4:46 pm
Lokalizacja: galicja

Re: Whites TM 808 - zasięg

Postautor: ProScan » wt maja 29, 2007 5:19 pm

Gemini nie polecam - bardzo trudny w strojeniu, a jeszcze trudniejszy w eksploatacji.

Oprócz TM 808 podobne parametry będą miały TM 800, jego brat bliźniak (nie jednojajowy) Discovery TF 900, klon TF-a Cscope CS 9000 HPX.

Tak w ogóle to sporo tego powstało na przestrzeni lat. White's przez lata korzystał z zewnętrznych źródeł zaopatrzenia. Dopiero TM 808 jest konstrukcją Whitesa, ale bazującą na starym patencie firmy 3D Electronics. Jednego z protoplastów można zobaczyć tutaj: http://www.proscan.gliwice.pl/forum/viewtopic.php?t=105

A co do realnych zasięgów, to inni użytkownicy zapewne się wypowiedzą. Ja nie mierzyłem z linijką. Klapę żeliwną o średnicy ok. 50cm "widzę" trzymając TM-a nad głową (za wysoki nie jestem).

Najważniejszą cechą tych wykrywaczy jest jednak nie zasięg, ale zdolność do ignorowania drobiazgów. Bardzo szybko można przeczesać badany teren i skupić się tylko na rozległych sygnałach.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8490
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Whites TM 808 - zasięg

Postautor: ProScan » śr sie 15, 2007 11:25 pm

Witam,

Zrobiłem kilka testów "starego" TM-808.

Testy zrobiłem dla dwóch dosyć łatwo dostępnych przedmiotów by każdy mógł sobie sprawdzić u siebie czy się zgadza (puszki 1l i 5l) i innych, które miałem pod ręką (pokrywa kanału ściekowego o średnicy ok. 50cm na którym sprawdzam two-boxy, które przychodzą do mnie do naprawy i kluczyki z samochodu i garażu).

Tak wyglądały:

Obrazek

Nastawy TM-a obrazuje poniższe zdjęcie:

Obrazek

Sygnał wiodący ustawiony na ledwo słyszalny (test na słuchawkach - to ważne !). Wykrywacz dostrojony do gruntu. Tryb NON AUTO. Wykonałem jeszcze dodatkowy test dla czułości Signal Balance ustawionej na max, co czasami dawało gorszy rezultat, ze względu na niestabilności - patrz niżej.

Puszki stały na ziemi. Od wyniku odjąłem wysokość puszki. Mierzone do krawędzi obudowy wykrywacza.

Wyniki są następujące:

Puszka 1 litr (wymiary 150x100)

Nastawa wg zdjęcia:
Zasięg maksymalny ok. 90cm
Przy odległości ok. 30cm (wykrywacz swobodnie niesiony nad puszką) wychylenie miernika na 20.

Czułość MAX
Zasięg maksymalny: ok. 110cm
Gdy wykrywacz swobodnie niesiony nad puszką wskazówka wychodzi poza zakres na mierniku.

Puszka 5 litrów (wymiary 240x190)

Nastawa wg zdjęcia:
Zasięg maksymalny ok. 140cm (sygnał słaby ale wyraźny w słuchawkach, threshold stabilny)

Czułość MAX
ok. 120cm – sygnał bardzo niestabilny i trudno wyłapać go pośród zakłóceń – stąd zapewne gorszy wynik niż przy mniejszej czułości !

Pokrywa

Nastawa wg zdjęcia:
ok. 180cm

Czułość MAX
ok. 200cm ale sygnał dosyć niestabilny

Klucze

Posłużyły do sprawdzenia jak taki dosyć mały przedmiot, często noszony w kieszeni, wpływa na pracę wykrywacza.

Machając kluczami w odległości do 30cm otrzymujemy dosyć wyraźny sygnał. Te same klucze leżące na ziemi były wykrywane (słabo, ale jednak) z wysokości ok. 15-20cm. Przy normalnym noszeniu wykrywacza nie zostałyby zauważone. Natomiast niesione w prawej kieszeni spodni bardzo przeszkadzają – np. przy próbie dostrajania do ziemi dostajemy sygnał od kluczy! WNIOSEK: po stronie po której niesiemy wykrywacz nie powinno być większych przedmiotów z metalu. Kluczyków, portfela z dużą ilością bilonu, najlepiej nie nosić podczas poszukiwań, a co najmniej przełożyć je na przeciwną stronę.

Krótkie podsumowanie:

Ten teścik zamieściłem z następujących powodów:

- żeby każdy mógł sprawdzić czy na jego TM-ie można uzyskać takie osiągi (oczywiście plus/minus). Jeśli są znacząco większe – to proszę mi dać znać (widocznie ja coś źle robiłem). Jeśli są wyraźnie mniejsze, to albo coś nie tak z nastawami, albo wykrywacz do remontu. Wiele osób często nie zdaje sobie sprawy, że ich wykrywacze są zepsute.

- żeby rozwiać mity co do zasięgów tego wykrywacza. Jak widać zasięg jest zupełnie niezły dla w miarę dużych przedmiotów (np. można liczyć na 1,5 a nawet 2 metry na skorodowany hełm w ziemi) ale nie powala na kolana. Główną zaletą tego wykrywacza jest jednak jego kiepska czułość na małe rzeczy. 2 metry na coś dużego na „zwykłym” wykrywaczu też można zapewne uzyskać z większą sondą, ale tą samą sondą wykrywane będą wszelkie duperele typu kawałki odłamków, kapsle i inne śmieci.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8490
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Whites TM 808 - zasięg

Postautor: komos » pt sie 17, 2007 10:25 am

Witam !
Wielkie brawa za profesjonalizm i obiektywizm w stworzeniu pierwszego rzetelnego testu TM 808 obalającego opinie jednodniowych fachowców jak słusznie zauważył Amsel 44 !
Oczywiście pierwsze co zrobiłem to korzystając z fotki nastaw sprawdziłem swojego "starego", warunki sterylne ( test w piżamie ):
- puszka 1litr: 115cm
- puszka 5 litrów - brak medium pomiarowego
- kanister 20 litrów ( na płask ): 170cm
- pokrywa kanalizacyjna: 210cm.
Wiadomym jest że wyniki te nie powalają na kolana jak to ładnie ujął ProScan ale skądinąd wiadomo ( forum G,C,BA ) że w naszym poczciwym TM-mie tkwią dużo większe możliwości.
Z niecierpliwością czekam na następny test tego samego autorstwa po tuningu naszego kultowego TM 808 a la ProScan !!!
Pozdrowaśki !
komos
 
Posty: 10
Rejestracja: pt sie 25, 2006 6:56 pm
Lokalizacja: PYRLANDIA

Re: Whites TM 808 - zasięg

Postautor: Jarek » czw sie 30, 2007 5:02 pm

Producent reklamuje tm808 jako wykrywacz, ktory doskonale sobie radzi na zmineralizowanym gruncie.
A uzytkownicy czesto pisza cos zupelnie innego. To samo zreszta dotyczy innych two boxow.
Mozecie napisac cos na ten temat?
Pozdrawiam,
Jarek.
Jarek
 
Posty: 10
Rejestracja: śr mar 14, 2007 10:38 pm

Re: Whites TM 808 - zasięg

Postautor: ProScan » czw sie 30, 2007 7:27 pm

TM 808 oraz TF 900 (w tym jego klony: TM 800, CSCOPE HPX) mają kompensację wpływu gruntu. Jeśli one nie radzą sobie w zmineralizownaym gruncie, to inne tym bardziej.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8490
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Whites TM 808 - zasięg

Postautor: Heruss » pn mar 17, 2008 9:03 pm

Witam
Jako że jakiś czas temu stałem się szczęśliwym posiadaczem TM808 (nomen omen zakupionego od Komosa ;) ) mam pytanie co do zasięgu (oczywiście przypuszczalnego) TM'a na większe rzeczy od pokrywy studzienki. Czy jeżeli wielkość wykrywanego przedmiotu jest np. 100 razy wieksza pod względem powierzchni i wagi to jest możliwy większy zasięg?
I jeszcze jedno pytanie trafiałem na miejsca wybuchu pocisków ziemia była usiana odłamkami i TM dawał sygnał jakby w ziemi było coś dużego czy to normalne? Być może odczytywał tą "chmurę" odłamków w ziemi jako jedną całość, ale może coś jest nie tak.
Pozdro
Heruss
Heruss
 
Posty: 53
Rejestracja: ndz mar 16, 2008 11:21 pm
Lokalizacja: Gdynia/Rumia

Re: Whites TM 808 - zasięg

Postautor: ProScan » pn mar 17, 2008 9:29 pm

Teoria mówi, że sygnał w odbiorniku jest proporcjonalny do objętości obiektu. Przez objętość obiektu rozumiem to co "widzi" pole elektromagnetyczne, bo pole to rzadko wnika do całego przedmiotu. W praktyce mamy więc proporcjonalność do powierzchni.

Jeśli powierzchnia jest 100-krotnie zwiększona, to wcale nie otrzymany 100-krotnie większego sygnału bo:

- zależność jest bardziej złożona i zależna także od odległości;
- wykrywacz nie widzi całej powierzchni, a tylko tyle ile obejmuje jego pole.

To że TM reaguje pozytywnie na chmurę kawałków nie jest raczej zaskoczeniem, gdyż mamy do czynienia z nałożeniem (superpozycją) sygnałów od poszczególnych kawałków. Oczywiście sygnały te mogą się częściowo wzajemnie znosić, więc sygnał taki na pewno będzie słabszy niż jeden duży kawałek o sumarycznej powierzchni.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8490
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Whites TM 808 - zasięg

Postautor: ROBERTPOSZ » ndz mar 23, 2008 3:01 pm

Witam. Do niedawna posiadałem C.Scope 9000 HPX, czyli podobny w działaniu do TM. W tym wykrywaczu duży obiekt żelazny był tak samo sygnalizowany, jak drobne odłamki leżące w dużym zagęszczeniu na powierzchni np. 0.5 m. Można było tylko określić czy obiekt ( obiekty ) jest głęboko lub płytko zakopany, duży czy mały. Kiedyś C.S dał sygnał na duży głeboko zakopany obiekt. Po wykopaniu dołu na ok 1,4 m wyszły żelazne łuski od Flaka na powierzchni ok. 1m kwadratowego, położone blisko siebie ale w jednej warstwie. Pozdrawiam wszystkich posiadających tego typu wykrywacze. Oj nakopiecie się !!! :D
ROBERTPOSZ
 
Posty: 10
Rejestracja: ndz wrz 02, 2007 12:10 pm

TM,TF

Postautor: klucznik » pn mar 24, 2008 12:42 pm

Chodze z TM-ami ponad 10 lat.Zasięgi nie powalają na kolana,dobry PI ma większe.Ale tu się zaczyna to co najważniejsze.Namierz Expl.czy czymś równie dobrym skrzynię ze 100 kG rupiecia wojskowego,tam gdzie masz rozsypane tysiące odlamkow.Tu stosujesz TM-a i wszystko jasne.Moze to nie ma uzasadnienia w teorii,ale TM noszony rownolegle do powierzchni ziemi,sprawuje się lepiej i ma większy zasięg.
Klucznik z Klucz
klucznik
 
Posty: 30
Rejestracja: pt maja 11, 2007 8:23 pm
Lokalizacja: Klucze

Re: Whites TM 808 - zasięg

Postautor: ProScan » pn sty 19, 2009 8:42 am

ProScan
Właściciel
 
Posty: 8490
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Whites TM 808 - zasięg

Postautor: Witcher » pn cze 01, 2009 7:42 pm

A jak z trwałością sprzętu?.
Słyszałem że to bardzo delikatna konstrukcja, którą łatwo można uszkodzić.Czy to prawda?
Witcher
 
Posty: 94
Rejestracja: czw gru 15, 2005 4:23 pm

Następna

Wróć do Zasięgi - Możliwości - Własności

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron