Fisher CZ-3D jak sprawdzić czy dobrze działa

Pisz jeśli masz kłopot w opanowaniu wykrywacza, nie rozumiesz jego zachowania, poszukujesz instrukcji obsługi

Fisher CZ-3D jak sprawdzić czy dobrze działa

Postautor: bROTHER » ndz kwie 20, 2008 12:28 am

Witam

Jestem posiadaczem nowej wykrywki CZ-3D – to moja pierwsza wykrywka.

Dzisiaj po raz pierwszy ją testowałem – i nie wiem czy zachowuje się prawidłowo.

Najpierw w domu – rozłożyłem na podłodze różne monety i chciałem zobaczyć jak zareaguje na nie – w ogóle ich nie widział, wydaje mi się że widział zbrojenie podłogi?

Spróbowałem więc inaczej – położyłem go na krześle w poziomie i machałem mu przed cewką różnymi monetami (czułość dałem na 10). Z odległości ok. 20-25 wykrył mi:
- centa z lat 70-ych chyba jako centa Cu (wskazówka na max), podobnie monetę ¼ kopiejki,
- współczesne srebrne 10 zł (lustrzanka) też chyba jako srebrne (wskazówka na max),
- złotą monetę przedwojenną jako chyba zawleczkę z puszki (wskazówka na środku skali)
I tu pytanie – czemu nie wykrywał tego na dywanie, a powietrzu mimo że na max to z odległości ok. 20 cm a nie np. 50 cm?

Kolejny test – dzisiaj na ogrodzie – prostokąt szeroki ok. 20-25m i dość długi . Chodziłem po szerokości, ziemia gliniasta (ground wyszedł mi na ok. 4,5). Ogród otoczony siatką.
Odnosiłem wrażenie że widział mi siatkę z odległości ok. 1 – 1,5 m.
Czułość dałem na 6, później na 5. Dyskryminacja 0 lub 1.

Podczas poszukiwania jak coś zauważył to wyższy ton i wskazówka się wychylała. Wtedy starałem się powrócić wyrywką na to miejsce aby precyzyjnie je zlokalizować – czasami wskazówka się wychylała i już pozostawała w wychylonej pozycji – nie chciała zejść do min. Aby zeszła do min musiałem na dłuższą chwilę wyłączyć go, bo jak za krótko to mimo że wykrywka nie była nad tym miejscem to wskazówka wracała w to samo położenie.
Czy też tak macie?
Czasami zaś wskazówka jak coś znalazł wracała do min po przesunięciu na inne miejsce – też tak macie?
I tu pytanie czy kopiecie oba takie sygnały, czy np. tylko ten gdy wskazówka wychyli i zatrzyma się w wychyleniu?

Po ustaleniu lokalizacji sprawdzałem ja pinpointem. Generalnie pokazywał ok. 6 cali.

W sumie wykopałem kilka dołków . Wyjmowałem ziemię wraz z murawą na jeden sztych łopaty (ok.25 cm). I później pinpoint w dołku i na wydłubanej ziemi. Ani razu pinpoint w dołku niczego mi nie wskazał. W 3 przypadkach wyjęta ziemia już nie dzwoniła, w 2 dzwoniła tylko że mimo mojego przeszukania nic nie widziałem.
Oprócz tego znalazłem kapsel Polmosu i metalową część klamerki do bielizny (w kolejnych 2 dołkach) – na głębokości ok. 10 – 15 cm.

Dwa razy zdarzyło mi się że po wychyleniu wskazówki nie chciała powrócić na min mimo wyłączenia i odczekania - mimo że włączałem wykrywacz juz w innym miejscu - wtedy np. cały czas pokazywał mi foil lub za drugim raze wychylenie na maxa. Dodam że dzisiaj trochę mżyło.

I tu pytanie – czy z mojego opisu wynika że sprzęt jest ok., czy może trzeba go jakoś sprawdzić że działa jak trzeba?

Czy jest jakiś sposób aby przetestować wykrywacz że działa prawidłowo.
Dodam że wykrywacz jest nowy, zakupiony za granicą.

Pozdrawiam
bROTHER
 
Posty: 1
Rejestracja: sob kwie 19, 2008 3:35 pm

Re: Fisher CZ-3D jak sprawdzić czy dobrze działa

Postautor: ProScan » ndz kwie 20, 2008 10:55 am

Witam,

Wygląda na to, że sprzęt jest całkowicie OK.

Co do pustych sygnałów polecam stosowny rozdział w instrukcji obsługi.

No i oczywiście naukę dostrajania do gruntu, bo w długim opisie ani wzmianki o tym.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Fisher CZ-3D jak sprawdzić czy dobrze działa

Postautor: stanisław » pt maja 09, 2008 11:55 am

Witam
Mam bardzo podobny problem z CZ3D , mniemam że odpowiedź Proscana byłaby taka sama , jednak nie jest to mój pierwszy ani piąty wykrywacz , do gruntu stroje prawidłowo , cewkę posiadam 10.5 cala , gwozdka wskazuje na iron , 1 cent (miedź) również prawidłowo , pultab przesunięty o jedno oczko w kierunku na max . Poza tym w instrukcii jest
napisane że tryb "Auto Tune" to tryb najgłębszy. Niestety mój egzemplarz
tego nie potwierdza , wręcz jest około 5 cm płytszy od trybu z dyskryminacją jak również pinpoint sięga głębiej od tego trybu .
Odniosłem również wrażenie, że przy kilkakrotnym machnięciu przed cewką monetką np jednogroszową jakby pomijał niektóre machnięcia lub reagował tylko w jedną stronę . Czy w/w zachowania kwalifikują ten sprzęt do przeglądu lub regulacji ?
pozdr.
stanisław
 
Posty: 48
Rejestracja: wt sty 09, 2007 9:53 pm

Re: Fisher CZ-3D jak sprawdzić czy dobrze działa

Postautor: ProScan » pt maja 09, 2008 2:22 pm

Witam,

W trybie AUTO sygnał podlega autozerowaniu - trudno mi powiedzieć czy test był wykonany poprawnie i czy faktycznie jest jakiś problem.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Fisher CZ-3D jak sprawdzić czy dobrze działa

Postautor: Zapytanie_email » ndz sty 15, 2012 9:50 pm

Witam

Jakiś czas temu nabyłem używanego fishera cz-3d, po kilku wypadach poza miasto nabrałem podejrzeń co do ewentualnego prawidłowego funkcjonowania sprzętu. Wiem, że może to być błędne wrażenie, wynikające jedynie z braku bliższej znajomości pracy z tym modelem. Jednakże ze względu na to, że tak jak zaznaczyłem na początku, jest to sprzęt używany, byłbym spokojniejszy gdyby była możliwość przeprowadzenia przeglądu technicznego.

W terenie wykrywacz mimo ustawionej dyskryminacji (1-4) i czułości ustawionej poniżej połowy daje sporo wysokotonowych sygnałów (sygnalizujących kolor), prawie uniemożliwiających pracę.

Balans gruntu z pewnością ustawiany prawidłowo. Brak możliwości ewentualnych zakłóceń od ogrodzenia czy lini wysokiego napięcia. Najbardziej zaniepokoiły mnie testy powietrzne - srebrne monety, które powinny dawać wyraźny wysokotonowy sygnał i zamykać skalę na wyświetlaczu, wskazywane są jako zawleczki od puszki a nawet poniżej foil, z odpowiednio niskim tonem, poza tym nie zawsze sygnał możliwy jest do potwierdzenia "krzyżowo" wrecz jest różny (na boki, przód-tył).

Może jestem jedynie przewrażliwiony a testy powietrzne są nieadekwatne do rzeczywistych warunków, ale mimo wszystko chciałbym się dowiedzieć ile kosztowałby ewentualny przegląd, chyba że ma Pan może jakieś sugestie co może być przyczyną niestabilności wykrywacza.

Pozdrawiam
Zapytanie_email
 
Posty: 482
Rejestracja: pn paź 03, 2005 4:08 pm

Re: Fisher CZ-3D jak sprawdzić czy dobrze działa

Postautor: ProScan » ndz sty 15, 2012 10:01 pm

Witam,

daje sporo wysokotonowych sygnałów (sygnalizujących kolor), prawie uniemożliwiających pracę.


Podczas machania, czy także w bezruchu? Jeśli to pierwsze, to wykrywacz nie dostrojony do gruntu, albo dużo jest żelastwa.

Balans gruntu z pewnością ustawiany prawidłowo.


A skąd ja mam mieć tą pewność?

srebrne monety, które powinny dawać wyraźny wysokotonowy sygnał


Srebrne rublówki czy jakieś "srebrne" pruskie wycieruchy?

Podane informacje nie są precyzyjne, więc nie powiem czy wykrywacz jest sprawny czy nie.

Proszę najpierw we własnym zakresie zrobić co się da, by przekonać się czy wykrywacz wymaga naprawy (do przeglądów wolę wykrywaczy nie przyjmować, bo mam dosyć wykrywaczy do naprawy).

Konkretnie należny sprawdzić:

1) Czy ma zasięg jak należy http://www.proscan.gliwice.pl/forum/vie ... php?t=1189
2) Czy poprawnie identyfikuje monety USA (a nie jakieś mityczne"srebrne"). W przypadku braku monet USA przynajmniej podać na czym się testuje, bo "srebrne" monety mogą być niemal gdziekolwiek na skali.
3) Czy stroi do gruntu (jak jest robione strojenie?). Jaka jest nastawa GROUND przy dostrojeniu?

Polecam także przeszukanie forum pod hasłem CZ3D (a take CZ5, CZ6 etc) - jest sporo różnych informacji.

:pa

proscan
ProScan
Właściciel
 
Posty: 8491
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm


Wróć do Obsługa wykrywacza

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości