Tesoro Silver uMax i Cibola
Tesoro Silver uMax i Cibola
Ww wykrywacze mają fabryczne ustawienia strojenia do gruntu.
Czy istnieje możliwość regulacji wewnętrznego potencjometru do naszych
warunków glebowych ?Chcę kupić któryś z tych modeli i dlatego proszę o radę.
Czy istnieje możliwość regulacji wewnętrznego potencjometru do naszych
warunków glebowych ?Chcę kupić któryś z tych modeli i dlatego proszę o radę.
Re: Tesoro Silver uMax i Cibola
Witam
Co rozumiesz przez
ja tego nie rozumiem powiem szczerze. W Polsce masz w każdym miejscu inne strojenie do gruntu. Chodząc po polach możesz się natknąć na inną glebę, do której trzeba by było dostrajać wykrywacz. Cibola i Silver mają wypośrodkowane strojenie do gruntu. Jak chcesz stroicdo gruntu to kup piszczałkę z takim strojeniem. Co do dostrajania do gruntu mówię ze swojego dośwadzczenia z 2ma tesorakami (Bandido II uMax i Tejón'em) Pochodze z 3city (a konkretnie Gdyni) i znam conajmniej kilka miejsc w mojej bliskiej okolicy w których są totalnie różne dostrojenia do gruntu. Myślę ze to co napisałeś o "naszych warunkach glebowych" to poprostu to co w tych wykrywkach masz firmowo. To najlepsze uniwersalne ustawienia.
Pozdro
Heruss
PS. wybierz Cibolę, Silver to już wiekowy sprzecior. I nie kupuj u Wyki, bo napewno przepłacisz, no i raczej nie będziesz mile widziany z (w razie czego jak się wykrywacz popsuje) piszcałką u Proscana
Co rozumiesz przez
nasze warunki glebowe
Pozdro
Heruss
PS. wybierz Cibolę, Silver to już wiekowy sprzecior. I nie kupuj u Wyki, bo napewno przepłacisz, no i raczej nie będziesz mile widziany z (w razie czego jak się wykrywacz popsuje) piszcałką u Proscana

Re: Tesoro Silver uMax i Cibola
Rozumiem, że Emeryt pytał czy w tych wykrywaczach jest taka rozpiętość zakresu regulacji, która umożliwi pracę w naszych warunkach - tak jest.
Co do reszty, zgadzam się Herussem.
proscan
Co do reszty, zgadzam się Herussem.
proscan
Re: Tesoro Silver uMax i Cibola
Wypowiem się na temat Ciboli. Jej fabryczne ustawienie wewnętrznego potencjometra gruntu wcale nie jest "wypośrodkowane", ale ustawione ze sporym zapasem. Wydaje się, że nadmiernym. Tylko w ten sposób można było pogodzić ze sobą ideę uproszczonego wykrywacza z jego stabilnością na maksymalnie wielu terenach. Ceną za to jest przede wszystkim brak możliwości stosowania innych, zamiennych sond - ale wtedy kupuje się Vaquero. Ewentualne wybryki wykrywacza koryguje się redukcją czułości. Generalnie Cibola ma wąski zakres pracy w "dopalaniu". Testy, wprawdzie powietrzne, potwierdziły opłacalność stosowania maksymalnej możliwej czułości, bo to "ciut" czerwonego pola powyżej 10/10 na skali przekłada się nawet na kilka centymetrów dla np. łusek, większych monet. Oczywiście max. "dopalanie" oznacza popierdywanie wykrywacza, który traci stabilność i w praktyce nie może być wykorzystywane, ale trochę z czerwonego pola zazwyczaj daje się uszczknąć. Konieczność redukcji czułości zachodzi rzadko, jeśli już to do 9/10, raczej nie niżej. Gdyby pokrętło gruntu było dostępne, to być może w takich sytuacjach niestabilność dałoby się skorygować gruntem, a czułość wyciskać większą, maksymalizując zasięg.
Dążąc do konkluzji - fabryczna nastawa gruntu w Ciboli ma wystarczający zapas, aby zapewnić stabilność tej wykrywki na większości gruntów w Polsce. Prawdopodobnie zapas ten jest na tyle spory, że można by go z powodzeniem zredukować, w zamian otrzymując większy zasięg, choć za cenę zredukowanej odporności na mineralizację gruntu (hipotetycznie - jak zredukujesz nastawę fabryczną gruntu aby dodać sobie zasięgu, to częściej możesz spotkać się z koniecznością ustabilizowania wykrywacza poprzez redukcję czułości - a więc potencjalny zysk może zostać łatwo utracony).
Wszystko zatem zależy od miejsc, w których chodzisz. Być może opłaci Ci się nieco zredukować nastawę fabryczną, która prawie na pewno jest aż zanadto wystarczająca na "nasze warunki glebowe". Wykrywacz "z pudełka" działa dobrze i nie trzeba przy nim grzebać, ale jeśli chcesz się przekonać czy ów fabryczny zapas w nastawie gruntu jest zanadto spory, to możesz pobawić Cię w jego korektę - po upływie okresu gwarancyjnego. Poniżej przedstawiam linki do tego, gdzie szukać właściwego potencjometra i jakie są efekty. Ja tego nie robiłem, bo Cibola jest mojej żony, ale gdyby była moja, to z nudów bym spróbował
http://home.earthlink.net/~puddlepirate ... %20Mod.pdf
http://www.findmall.com/read.php?17,978891,980589
Nie mogę teraz odnaleźć jeszcze jednego, wielce przydatnego linku. Dorzucę go gdy znajdę.
M.
PS
Link powyżej nie działa. Informację można znaleźć tutaj: http://home.earthlink.net/~puddlepirate/id13.html - proscan
Dążąc do konkluzji - fabryczna nastawa gruntu w Ciboli ma wystarczający zapas, aby zapewnić stabilność tej wykrywki na większości gruntów w Polsce. Prawdopodobnie zapas ten jest na tyle spory, że można by go z powodzeniem zredukować, w zamian otrzymując większy zasięg, choć za cenę zredukowanej odporności na mineralizację gruntu (hipotetycznie - jak zredukujesz nastawę fabryczną gruntu aby dodać sobie zasięgu, to częściej możesz spotkać się z koniecznością ustabilizowania wykrywacza poprzez redukcję czułości - a więc potencjalny zysk może zostać łatwo utracony).
Wszystko zatem zależy od miejsc, w których chodzisz. Być może opłaci Ci się nieco zredukować nastawę fabryczną, która prawie na pewno jest aż zanadto wystarczająca na "nasze warunki glebowe". Wykrywacz "z pudełka" działa dobrze i nie trzeba przy nim grzebać, ale jeśli chcesz się przekonać czy ów fabryczny zapas w nastawie gruntu jest zanadto spory, to możesz pobawić Cię w jego korektę - po upływie okresu gwarancyjnego. Poniżej przedstawiam linki do tego, gdzie szukać właściwego potencjometra i jakie są efekty. Ja tego nie robiłem, bo Cibola jest mojej żony, ale gdyby była moja, to z nudów bym spróbował
http://home.earthlink.net/~puddlepirate ... %20Mod.pdf
http://www.findmall.com/read.php?17,978891,980589
Nie mogę teraz odnaleźć jeszcze jednego, wielce przydatnego linku. Dorzucę go gdy znajdę.
M.
PS
Link powyżej nie działa. Informację można znaleźć tutaj: http://home.earthlink.net/~puddlepirate/id13.html - proscan
Re: Tesoro Silver uMax i Cibola
Jestem niezmiernie ciekaw czym jest wspomniany "zapas" w strojeniu do gruntu, skoro prawidłowe dostrojenie do gruntu w jakimkolwiek wykrywaczu na danym terenie jest w jednym konkretnym punkcie całej skali eliminowania wpływu gruntu i ten punkt przesuwa się po tej skali, zależnie od warunków glebowych. Jak coś co jest prawidłowe w danym punkcie na skali, może mieć zapas?
Re: Tesoro Silver uMax i Cibola
Nastawa fabryczna jest sztywna. Jak wspomniałeś, SiD, prawidłowe zestrojenie jest w danej chwili tylko w jednym punkcie, który przesuwa się po skali zależnie od miejsca i warunków. Pomiędzy tym płynnym, optymalnym punktem, a sztywną nastawą fabryczną jest opisywany przeze mnie i nazwany potocznie "zapas" - raz większy a raz mniejszy, ale zazwyczaj jest, bo inaczej Cibola nie nadawałaby się do uniwersalnego użytku.
M.
M.
Re: Tesoro Silver uMax i Cibola
Ten zapas polega na zbytnim "znieczuleniu" na grunt. Oznacza to, że zamiast ustawić balans (czyli równowagę), przeginamy pałkę w kierunku, który powoduje, że wykrywacz milknie przy zbliżaniu sondy do gruntu.
Może to mieć opłakane skutki jeśli chodzi o zasięg, zwłaszcza dla przedmiotów o wysokiej przewodności.
proscan
PS
Serdeczne dzięki Beaviso za informacje i za linki.
PPS 2009-12-16
Sprawdziłem - Cibola ma ustawiony grunt lekko pozytywnie.
Może to mieć opłakane skutki jeśli chodzi o zasięg, zwłaszcza dla przedmiotów o wysokiej przewodności.
proscan
PS
Serdeczne dzięki Beaviso za informacje i za linki.
PPS 2009-12-16
Sprawdziłem - Cibola ma ustawiony grunt lekko pozytywnie.
Ostatnio zmieniony śr gru 16, 2009 12:50 am przez ProScan, łącznie zmieniany 1 raz.
Re: Tesoro Silver uMax i Cibola
Proscan, znalazłem to przy okazji znanej Ci awarii potencjometra czułości. Temat może kiedyś wróci, ale... Jak na razie wykrywacz okazał się samouleczalny
M.
M.
Re: Tesoro Silver uMax i Cibola
Dorzucam jeszcze dwa linki warte poczytania:
Ciut teorii:
http://www.thetreasuredepot.com/cgi-bin ... read=55453
Cibola, a dostosowanie ustawienia gruntu w praktyce:
http://www.thetreasuredepot.com/cgi-bin ... read=54593
Uwaga - inne dyskusje zwracają uwagę, aby mini potencjometr ustawiać plastikowym, delikatnym śrubokręcikiem, a nie byle czym - bo łatwo go uszkodzić.
M.
Ciut teorii:
http://www.thetreasuredepot.com/cgi-bin ... read=55453
Cibola, a dostosowanie ustawienia gruntu w praktyce:
http://www.thetreasuredepot.com/cgi-bin ... read=54593
Uwaga - inne dyskusje zwracają uwagę, aby mini potencjometr ustawiać plastikowym, delikatnym śrubokręcikiem, a nie byle czym - bo łatwo go uszkodzić.
M.
Re: Tesoro Silver uMax i Cibola
Dzięki!
Payne to jeden z nielicznych gości, którego warto czytać.
Ten drugi tekst jakby przeczył pierwszemu, do pewnego stopnia. Posiadacze Ciboli niech zweryfikują, czy ich sygnał wzrasta na pinpoincie po zbliżeniu do ziemi, czy opada?
proscan
Payne to jeden z nielicznych gości, którego warto czytać.
Ten drugi tekst jakby przeczył pierwszemu, do pewnego stopnia. Posiadacze Ciboli niech zweryfikują, czy ich sygnał wzrasta na pinpoincie po zbliżeniu do ziemi, czy opada?
proscan
Re: Tesoro Silver uMax i Cibola
ProScan pisze:Ten drugi tekst jakby przeczył pierwszemu, do pewnego stopnia. Posiadacze Ciboli niech zweryfikują, czy ich sygnał wzrasta na pinpoincie po zbliżeniu do ziemi, czy opada?
Nie używałem wykrywacza z ręcznym strojeniem do gruntu, ale ten fragment też mnie zastanowił. W opisywanym układzie chyba powinien cichnąć? Poza tym co rozumiane jest jako reakcja pozytywna, a co jako negatywna? Według autora postu Cibola jest ustawiona "dalece zbyt pozytywnie", ale chyba winno być "dalece zbyt negatywnie", czy tak?
Tak czy siak, ten drugi post jest tym brakującym, którego szukałem 3 dni temu - opisuje jak manipulować wewn. GB.
M.
Re: Tesoro Silver uMax i Cibola
Pozytywnie, to znaczy że sygnał się wzmaga po zbliżeniu do gruntu.
Ja nie wiem jak naprawdę jest w Cebuli.
proscan
Ja nie wiem jak naprawdę jest w Cebuli.
proscan
Emeryt do fachmanów
Przyglądnąłem się Waszej dyskusji na temat mnie interesujący i stwierdziłem
że powinienem był zainicjować ją przed zakupem Ciboli,no ale wtedy nie miałem pojęcia o istnieniu tej strony-a naprawdę jest SUPER.
Linków nie przeczytałem,bo za komuny angielskiego w szkołach nie uczono,
ale to czego dowiedziałem się z Waszej dyskusji w zupełności mi wystarczy.
Dziękuję.[/i][/b]
że powinienem był zainicjować ją przed zakupem Ciboli,no ale wtedy nie miałem pojęcia o istnieniu tej strony-a naprawdę jest SUPER.
Linków nie przeczytałem,bo za komuny angielskiego w szkołach nie uczono,
ale to czego dowiedziałem się z Waszej dyskusji w zupełności mi wystarczy.
Dziękuję.[/i][/b]
Re: Tesoro Silver uMax i Cibola
Z tą Cibola to jest dość ciekawa sprawa. Detektory z ręcznym strojeniem do gruntu jak np tejon mają jednak dość krytyczne wymagania co do precyzyji tej nastawy. Niewielki obrót już powoduje zmiany. Jest to atut ale raczej tylko na gruncie jednorodnym, gdzie dzięki precyzji strojenia można wyciągnąć dodatkowe centymetry. Na gruncie nie jednorodnym konieczność strojenia precyzyjnego doprowadzi do braku możliwości prawidłowego dostrojenia. Byłem już z tejonem w terenie, gdzie nie dało się precyzyjnie stroic do gruntu, można było jedynie ustalić jakiś uśredniony poziom tej nastawy. Praca w all metal była bardzo ciężka, nawet w dynamiku detektor był dość hałaśliwy i trzeba było zrezygnować z głębszych sygnałów. Cibola teoretycznie powinna sobie lepiej poradzić w takim terenie, oczywiscie kosztem zasięgu w warunkach bardziej sprzyjających. Być może same koncepcja niwelacji wpływu gruntu jest w ciboli układowo nieco inna i nie chodzi tu nie tylko o umieszczenie tego potencjometra wewnątrz obudowy. Być może stosowana jest bardziej agresywna filtracja lub jakieś uśrednianie, dzięki którym detektor nie jest wrażliwy na rodzaj gleby w takim zakresie jak można to obserwować w detektorze z ręcznym gruntem.
Re: Tesoro Silver uMax i Cibola
Niewielki obrót już powoduje zmiany.
To jest wada, błąd konstrukcyjny - zbyt duży zakres regulacji. Może na warunki USA (coast to coast). Pomoże albo wymiana na potencjometr 10-obrotowy, albo jednoobrotowy, z zawężeniem zakresu (tak jak Vaquero Germania).
Praca w all metal była bardzo ciężka, nawet w dynamiku detektor był dość hałaśliwy i trzeba było zrezygnować z głębszych sygnałów.
Nie wiem jak w Tejonie, ale w Vaquero pokrętło Sensitivity nie działa w trybie All Metal - w niejednorodnym gruncie, należałoby zmniejszyć czułość (tylko jak!)- pozostaje obciąć Threshold.
Cibola teoretycznie powinna sobie lepiej poradzić w takim terenie, oczywiscie kosztem zasięgu w warunkach bardziej sprzyjających.
Wg moim spostrzeżeń, Vaquero i Cibola to to samo (gdy się ustawi grunt na V tak samo jak na C). Nie wiem jak się to ma do Tejona.
proscan