Częstotliwość???
Częstotliwość???
Witam forumowiczów.
Mam pytanie szczególnie do P.Proscana.
Jak ma się częstotliwość do zasięgu i czułości.
Czy wykrywacz np. 14.4 kHz, będzie bardziej czuły na kolorową drobnicę od tego z częstotliwoącia 5 kHz?
pozdrawiam
Mam pytanie szczególnie do P.Proscana.
Jak ma się częstotliwość do zasięgu i czułości.
Czy wykrywacz np. 14.4 kHz, będzie bardziej czuły na kolorową drobnicę od tego z częstotliwoącia 5 kHz?
pozdrawiam
Re: Częstotliwość???
To zależy jaki to drobiazg.
Ale ogólnie jest tak, że obiekty mają swoją częstotliwość którą najbardziej lubią. Musi ona być właśnie taka jak lubią (czyli optymalna), bo jeśli będzie za duża lub za mała to sygnał nie będzie maksymalny.
Te wyższe częstotliwości są lubiane przed drobiazgi (czyli małe wymiary). Więc np. jeśli ktoś szuka drobiazgów złotych (mały wymiar, niska przewodność) to wyższe częstotliwości będą dobre.
Wyższa częstotliwość to jednak także: większy wpływ gleby oraz większa podatność na drobiazgi żelazne.
proscan
Ale ogólnie jest tak, że obiekty mają swoją częstotliwość którą najbardziej lubią. Musi ona być właśnie taka jak lubią (czyli optymalna), bo jeśli będzie za duża lub za mała to sygnał nie będzie maksymalny.
Te wyższe częstotliwości są lubiane przed drobiazgi (czyli małe wymiary). Więc np. jeśli ktoś szuka drobiazgów złotych (mały wymiar, niska przewodność) to wyższe częstotliwości będą dobre.
Wyższa częstotliwość to jednak także: większy wpływ gleby oraz większa podatność na drobiazgi żelazne.
proscan
Re: Częstotliwość???
Dzięki za szybką odpowiedź.
pozdrawiam
pozdrawiam
Re: Częstotliwość???
z tego co słychy niosą:
tłumienie w ziemi do 40 khz = 0.35 dB na metr a powyżej już 35 dB na metr
ja raczej wolę nisko fruwające wykrywacze - .
w minelabie na jednym z wielo-częstotliwościowych sprzętów seria - na 60 khz najlepiej kosi złote mini samorodki do ok 25 cm... a szukając głębiej i większe - obniża się jego pasmo pracy...
tłumienie w ziemi do 40 khz = 0.35 dB na metr a powyżej już 35 dB na metr
ja raczej wolę nisko fruwające wykrywacze - .
w minelabie na jednym z wielo-częstotliwościowych sprzętów seria - na 60 khz najlepiej kosi złote mini samorodki do ok 25 cm... a szukając głębiej i większe - obniża się jego pasmo pracy...
Re: Częstotliwość???
Nie ma takiego uniwersalnego parametru. Wszystko zależy od własności gruntu: jego przenikalności magnetycznej i elektrycznej.
Do tego dochodzą takie nieuchwytne czynniki jak ziarnistość, jednorodność itp.
A tak naprawdę to natężenie spada najbardziej "samo z siebie", bo z sześcianem odległości od sondy kołowej.
proscan
Do tego dochodzą takie nieuchwytne czynniki jak ziarnistość, jednorodność itp.
A tak naprawdę to natężenie spada najbardziej "samo z siebie", bo z sześcianem odległości od sondy kołowej.
proscan
Częstotliość detektora a zasięg, dyskryminacja.
Witam.
Mam pytanie jak w temacie, mianowicie jak wygląda sprawa tłumienia zasięgu w gruncie w zależności od częstotliwości. Na jednym z forów znalazłem taki wpis:
1 khz - 10% zasięgu mniej
2 khz - 12%
5 khz - 13,5%
6,8 khz - 15%
7,5 khz - 25%
10 khz - 30%
15 khz - 33%
20 khz - 40% zasięgu mniej
Cz tak to wygląda, czy to tylko teoria?
Jak ma się też wpływ częstotliwości na jakość dyskryminacji?
Czy można określić optymalne częstotliwości na konkretne metale ( złoto, srebro, brąz, stal itd.)?
Proszę o fachową odpowiedz.
Mam pytanie jak w temacie, mianowicie jak wygląda sprawa tłumienia zasięgu w gruncie w zależności od częstotliwości. Na jednym z forów znalazłem taki wpis:
1 khz - 10% zasięgu mniej
2 khz - 12%
5 khz - 13,5%
6,8 khz - 15%
7,5 khz - 25%
10 khz - 30%
15 khz - 33%
20 khz - 40% zasięgu mniej
Cz tak to wygląda, czy to tylko teoria?
Jak ma się też wpływ częstotliwości na jakość dyskryminacji?
Czy można określić optymalne częstotliwości na konkretne metale ( złoto, srebro, brąz, stal itd.)?
Proszę o fachową odpowiedz.
Re: Częstotliość detektora a zasięg, dyskryminacja.
A kolega uprzednio przeszukał forum? Odpowiem: nie. Z jakiego powodu nie? Nie wiem.
http://www.proscan.gliwice.pl/forum/vie ... 5%9B%C4%87
http://www.proscan.gliwice.pl/forum/vie ... 5%9B%C4%87
Re: Częstotliość detektora a zasięg, dyskryminacja.
Przyznam, że nie przeszukałem. Dzięki za linka.
Re: Częstotliwość???
Witam mam małe pytanko.
I jeszcze
A tak w ogóle to generalnie jaki zasięg częstotliwości jest najlepszy do kolorowej drobnicy?
Mój GTI 1500 ma 7,2 kHz.
Pozdrowienia.
To dlaczego Grmini 3 ma 80 kHz a jest to wykrywacz TWO-BOX tj. jak każdy tego typu przeznaczony do poszukiwań dużych przedmiotów?ProScan pisze:Te wyższe częstotliwości są lubiane przed drobiazgi (czyli małe wymiary). Więc np. jeśli ktoś szuka drobiazgów złotych (mały wymiar, niska przewodność) to wyższe częstotliwości będą dobre.
I jeszcze
TM 808 ma 6.5 kHz, Gemini 80 kHz czy to oznacza, że pomimo iż są to wykrywacze tego samego typu to TM nie będzie wykrywał drobnych śmieci a Gemini będzie na nie reagował jak klasyczny wykrywacz?ProScan pisze:Wyższa częstotliwość to jednak także: większy wpływ gleby oraz większa podatność na drobiazgi żelazne.
A tak w ogóle to generalnie jaki zasięg częstotliwości jest najlepszy do kolorowej drobnicy?
Mój GTI 1500 ma 7,2 kHz.
Pozdrowienia.
Re: Częstotliwość???
Bo częstotliwość to jeden z wielu parametrów.
Innym jest np. kształt czujnika.
Naprawdę mam tłumaczyć że Gemini nie jest na drobiazgi?
Równie dobrze mógłbym zacząć tłumaczyć, że samolot nie służy do latania po lasach - a i tak będą idioci (i to wiele milionów), którzy głęboko wierzą, że samolotem można kosić bezkarnie drzewa...
Szkoda czasu na podobne rozważania. To jest forum dla normalnych. Jedynym nienormalnym jest tutaj właściciel forum.
Co do pytania o GTI - to co to znaczy kolorowa drobnica? Czy są to boratynki, czy złote kolczyki?
No właśnie. Pytano o to samo poniżej - już chyba odpowiedziałem - jak umiałem.

proscan
Innym jest np. kształt czujnika.
Naprawdę mam tłumaczyć że Gemini nie jest na drobiazgi?
Równie dobrze mógłbym zacząć tłumaczyć, że samolot nie służy do latania po lasach - a i tak będą idioci (i to wiele milionów), którzy głęboko wierzą, że samolotem można kosić bezkarnie drzewa...
Szkoda czasu na podobne rozważania. To jest forum dla normalnych. Jedynym nienormalnym jest tutaj właściciel forum.
Co do pytania o GTI - to co to znaczy kolorowa drobnica? Czy są to boratynki, czy złote kolczyki?
No właśnie. Pytano o to samo poniżej - już chyba odpowiedziałem - jak umiałem.
proscan
Re: Częstotliwość???
Ja nie znam wszystkich parametrów wykrywaczy, ani które z parametrów są najlepsze do konkretnych poszukiwań.
Mimo wszystko uważam się za normalnego
Mimo wszystko uważam się za normalnego
Re: Częstotliwość???
Tak jak powiedziałem - jedynym nienormalnym tutaj jestem ja.
Jeśli pojawi się inny - natychmiast usunę
Jeśli Kolega nie zna innych parametrów, to proponuję po prostu nie zawracać sobie głowy tym akurat parametrem. W 80% przypadków szafuje się nim po to by więcej zarobić, albo czymś/kimś manipulować. Wiele osób dyskutuje, wymądrza się, przekonuje a mało kto rozumie o czym w ogóle mówi. Analogia z samolotem gdzie grupa manipulatorów usiłuje wmówić oczywiste brednie jest adekwatna. Ciemny lud słucha i wierzy, bo przecież to profesory w telewizji powiedzieli (..że częstotliwość wysoka jest na drobiazgi). A manipulacja polega min. na podawaniu półprawdy.
Żeby wyjaśniać dlaczego Gemini pracuje na tak dużej częstotliwości należałoby zacząć od historii tego wykrywacza, a przede jednak wszystkim od własności generatorów LC. Na wykład z elektroniki nie mam czasu, bo trzeba by rozważać od czego zależy stabilność tego typu wykrywaczy, co to jest dobroć obwodów LC i dlaczego trudno zbudować dobry generator LC na niskie częstotliwości. A i tak pewni na końcu się okaże, że powód jest zupełnie inny, ale na pewno nie miał nic wspólnego z własnościami detekcyjnymi fali elektromagnetycznej o takiej właśnie częstotliwości.
Proszę sobie tym głowy nie zaprzątać, chyba że jest Pan zacięcie do takich spraw - to wówczas można wyguglać. W ogóle dać sobie spokój z Gemini. Nadaje się do muzeum techniki.
A na pytanie typu "dlaczego traktor nie nadaję się do wyścigów rajdowych -offroadowych, skoro ma olbrzymia moc i wielkie koła?" na prawdę nie ma sensu odpowiadać.
Bez obrazy.

proscan
Jeśli pojawi się inny - natychmiast usunę
Jeśli Kolega nie zna innych parametrów, to proponuję po prostu nie zawracać sobie głowy tym akurat parametrem. W 80% przypadków szafuje się nim po to by więcej zarobić, albo czymś/kimś manipulować. Wiele osób dyskutuje, wymądrza się, przekonuje a mało kto rozumie o czym w ogóle mówi. Analogia z samolotem gdzie grupa manipulatorów usiłuje wmówić oczywiste brednie jest adekwatna. Ciemny lud słucha i wierzy, bo przecież to profesory w telewizji powiedzieli (..że częstotliwość wysoka jest na drobiazgi). A manipulacja polega min. na podawaniu półprawdy.
Żeby wyjaśniać dlaczego Gemini pracuje na tak dużej częstotliwości należałoby zacząć od historii tego wykrywacza, a przede jednak wszystkim od własności generatorów LC. Na wykład z elektroniki nie mam czasu, bo trzeba by rozważać od czego zależy stabilność tego typu wykrywaczy, co to jest dobroć obwodów LC i dlaczego trudno zbudować dobry generator LC na niskie częstotliwości. A i tak pewni na końcu się okaże, że powód jest zupełnie inny, ale na pewno nie miał nic wspólnego z własnościami detekcyjnymi fali elektromagnetycznej o takiej właśnie częstotliwości.
Proszę sobie tym głowy nie zaprzątać, chyba że jest Pan zacięcie do takich spraw - to wówczas można wyguglać. W ogóle dać sobie spokój z Gemini. Nadaje się do muzeum techniki.
A na pytanie typu "dlaczego traktor nie nadaję się do wyścigów rajdowych -offroadowych, skoro ma olbrzymia moc i wielkie koła?" na prawdę nie ma sensu odpowiadać.
Bez obrazy.
proscan
Re: Częstotliwość???
Ok. Dziękuje za odpowiedź 
Re: Częstotliwość???
Witam. Podłącze się do tematu. Zamierzam kupić swój pierwszy wykrywacz i zastanawiam się nad Golden Mask5 lub X-terra 705. Oba te wykrywacze mają możliwość zmiany częstotliwości. Tylko zastanawiam się, czy nie za bardzo "napalam się" na tą funkcję? Głównym celem będą monety - cienkie i grube, małe i większe, miedziane i srebrne, a nie ukrywam że mam też ochotę na jakiegoś złotego dukata. Wyczytałem że wyższa częstotliwość kosi taką kolorową drobnicę, ale będzie płytsza. Widziałem testy w których Golden Mask widziała srebrnego trojaka na 25cm (nie podano w teście jak była ustawiona częstotliwość) i dlatego mam pytania. Biorąc Golden Mask która ma możliwość sprzętowej zmiany częstotliwości (czyli nie trzeba zmieniać cewki), szukając srebrnego trojaka na głębokości np. 30cm - która częstotliwość "złapie go" lepiej? Czy 8kHz bo jest głębsza, czy 18kHz bo jest czulsza na kolorową drobnicę? Czy ustawiając się na szukanie tylko monet jest sens posiadania dwóch częstotliwości? Czy szukając jedną cewką, w jednym miejscu dużo stracę na głębokości przełączając częstotliwość?
Re: Częstotliwość???
Na temat tych wykrywaczy się nie wypowiadam - do tego są inne wątki. Wystrzegałbym się tylko producentów, którzy ukrywają swój adres.
Jeśli rozmawiamy CZYSTO teoretycznie czy 8 lepsze od 18 na monety, to odpowiadam - w większości przypadków 18 będzie lepsze. Ale w terenie o bardzo dużej koncentracji związków żelaza albo na jakichś glebach torfowych i podmokłych, to może być na odwrót.

proscan
Jeśli rozmawiamy CZYSTO teoretycznie czy 8 lepsze od 18 na monety, to odpowiadam - w większości przypadków 18 będzie lepsze. Ale w terenie o bardzo dużej koncentracji związków żelaza albo na jakichś glebach torfowych i podmokłych, to może być na odwrót.
proscan