Pozdrawiam!
Prosty i tani schemat pi & podwodne potencjometry.
Prosty i tani schemat pi & podwodne potencjometry.
Witam. Macie moze jakieś schematy (płytek i elemetów oraz opisu budowy cewki od jakiegoś taniego pi? Chce zrobić podwodna wykrywke. Zasiegi moga byc słabe bo i tak nie bede kopał głebokich dziur we wodzie
Druga sprawa to potencjometry. Czy sa jakieś podwodne potencjometry i gdzie je kupić. Widziałem takie np w minelabie excaliburze.
Pozdrawiam!
Pozdrawiam!
Re: Prosty i tani schemat pi & podwodne potencjometry.
W tym dziale jest link do dobrego PI.
Potencjometry w Excaliburze nie są wodoodporne. Są zwykłe. Wodoodporne sa pokrętła. Nie widziałem w handlu, ale pewnie są. Inni producenci stosują specjalne nakrętki uszczelniające.
Jakby co, to mam słuchawki podwodne do zhandlownia.
proscan
Potencjometry w Excaliburze nie są wodoodporne. Są zwykłe. Wodoodporne sa pokrętła. Nie widziałem w handlu, ale pewnie są. Inni producenci stosują specjalne nakrętki uszczelniające.
Jakby co, to mam słuchawki podwodne do zhandlownia.
proscan
Re: Prosty i tani schemat pi & podwodne potencjometry.
Pokrętła czyli same te plastikowe gałki?Jakie nakretki uszczelniajace? Chodzi ze te klasyczne nakretki do mocowania potenjometru na panelu, sa jakieś inne? Dzieki, z tego so wiem na te słsuchawki misi byc jakies specjalne gnizdo i pewnie wszystko jest drogie. Sygnalizacja bedzie lampka.
Pozdrawiam!
Pozdrawiam!
Re: Prosty i tani schemat pi & podwodne potencjometry.
Gałki nigdy nie zapewniają szcelności. Chodzi o specjalne ośki z uszczelneiniami. Natomiast w inncyh detektorach są śruby modujące z uszczelkami, wciskane na ośki zwykłych potencjometrów.
Słuchawki sprzedam za 100zł. Gniazdo nie jest konieczne. W większości przypadków w wykrywaczach kabel wchodzi bezpośrednio do puszki, bez możliwości odczepienia słuchawek.
proscan
Słuchawki sprzedam za 100zł. Gniazdo nie jest konieczne. W większości przypadków w wykrywaczach kabel wchodzi bezpośrednio do puszki, bez możliwości odczepienia słuchawek.
proscan
Re: Prosty i tani schemat pi & podwodne potencjometry.
Czyli jeśli podłozyłbym pod nakrętki jakies uczszelki i dodatkowo uszczelniłbym to silikonem to uzyskałbym podobne wyniki? Dodam ze mi wystarczy wodoszczelność do max 5m.
Pozdrawiam!
Pozdrawiam!
Re: Prosty i tani schemat pi & podwodne potencjometry.
Halo, zyjecie?
Pozdrawiam!
Pozdrawiam!
Re: Prosty i tani schemat pi & podwodne potencjometry.
Ja żyję, chociaż pytania były dobijające
No bo jak powiem: tak podłóż sobie uszczelkę, to co zrobisz? Jaką uszczelkę ? Z czego? W jakim kształcie?
Zalać silikonem? Na amen? Potencjometr zalany silikonem ma się dać regulować?
Więcej zdrowego rozsądku, więcej eksperymentów, mniej pytań, a może przeżyjemy.
proscan
No bo jak powiem: tak podłóż sobie uszczelkę, to co zrobisz? Jaką uszczelkę ? Z czego? W jakim kształcie?
Zalać silikonem? Na amen? Potencjometr zalany silikonem ma się dać regulować?
Więcej zdrowego rozsądku, więcej eksperymentów, mniej pytań, a może przeżyjemy.
proscan
Re: Prosty i tani schemat pi & podwodne potencjometry.
Uszczelke zrobie z np dętki rowerowej. Zalać chce tylko okolice gwintu. Z moich doświadczen wynika ze jak mamy ten sworzeń to on jest ciasno wcisniety tak ze nie przepuszcza powietrza pod wiekszym cisnieniem. Postaram sie jeszcze miedzy niego a tulejke dać na chama smaru. I jesczez raz przypominam ze wystarczy mi wodoszczelnośc do max 5m!
POzdrawiam!
POzdrawiam!
Re: Prosty i tani schemat pi & podwodne potencjometry.
Naprawdę nie wiem, czy to zadziała. Bardzo wątpię.
proscan
proscan
Re: Prosty i tani schemat pi & podwodne potencjometry.
Witam
Nie ma różnicy ciśnień nie ma problemu.
Proponuję uszczelnić obudowę a wnętrze zalać olejem.
Takie rozwiazanie widzialem gdzieś w konstrukcji jednego z ROV.
Naturalnie jest problem z ekologią ale nie potrafię określić
parametrów izolacyjnych dla zwykłego oleju jadalnego.
Trochę nieortodoksyjne ale powinno działać.
Nie ma różnicy ciśnień nie ma problemu.
Proponuję uszczelnić obudowę a wnętrze zalać olejem.
Takie rozwiazanie widzialem gdzieś w konstrukcji jednego z ROV.
Naturalnie jest problem z ekologią ale nie potrafię określić
parametrów izolacyjnych dla zwykłego oleju jadalnego.
Trochę nieortodoksyjne ale powinno działać.
Re: Prosty i tani schemat pi & podwodne potencjometry.
jeszcze taka drobnostka sprzęg magnetyczny
2 lub 4 neodymki wklejone do osi potencjometru oraz osi pokrętła
100% szczelności
i to by było na tyle:)
2 lub 4 neodymki wklejone do osi potencjometru oraz osi pokrętła
100% szczelności
i to by było na tyle:)
Re: Prosty i tani schemat pi & podwodne potencjometry.
Widze że ktos poza proscanem zainteresował sie tym tematem. Hehehe, dobre z tym olejem. Choć wydaje mi sie że nie ma sensu sie bawic. Mysle ze cisnienie na tych 3 metrach nie jest takie wielkie. Pisałem przedtem ze chodzi mi o te 5 ale to ew w skrajnych przypadkach, w koncu ciezko by było szukać na takiej głebokości na bezdechu. Mi chodzi o takie nurkowanie ABC (fajka, maska, płetwy). Mysle ze tu zwykłe potencjometry (uszczelnione w sposob ktory przedstawiłem pare postow wczesniej) obudowa z rury pcv i bedzie cacy. A propos słuchawek, dostałem od kolegi takie niedouszne i własnie je modyfikuje by mogły pracowac pod wodą, co o tym mysliscie? Te magnesy to super pomysł tylko gdzie ja dostane takie magnesy? 10razy wiecej zapłce za przesyłke i pytanie czy to skleić, i czy beda pasować?
Pozdrawiam!
P.S. Co to ROV?
Pozdrawiam!
P.S. Co to ROV?
Re: Prosty i tani schemat pi & podwodne potencjometry.
Myślę że lepiej poszukać znaczenia ROV na Google
co do słuchawek pod wodą nie chcę mieć nic dookoła szyi
woda dobrze przenosi niskie częstotliwości
więc lepiej przymocować głośnik wewnątrz do obudowy.
co do słuchawek pod wodą nie chcę mieć nic dookoła szyi
woda dobrze przenosi niskie częstotliwości
więc lepiej przymocować głośnik wewnątrz do obudowy.
Re: Prosty i tani schemat pi & podwodne potencjometry.
A bede słyszał dźwiek jesli elektronika bedzie pod woda, a moja głowa nad woda?
Pozdrawiam!
Pozdrawiam!
Re: Prosty i tani schemat pi & podwodne potencjometry.
Witam,
W razie potrzeby mam słuchawki podwodne Whitesa - z demontażu za 50zł - bez pianek (chyba że jeszcze znajdę).
proscan
P.S.
ZNALAZŁEM
W razie potrzeby mam słuchawki podwodne Whitesa - z demontażu za 50zł - bez pianek (chyba że jeszcze znajdę).
proscan
P.S.
ZNALAZŁEM