ramówka

Wszystkie kwestie, ale które nie mieszczą się w żadnym z innych działów
ODPOWIEDZ
wiciu_r
Posty: 91
Rejestracja: ndz sty 08, 2006 3:37 pm
Lokalizacja: Poznań

ramówka

Post autor: wiciu_r »

Witam!
Czy jest możliwość własnoręcznego zbudowania taniej ramówki. Na jakich flakach można by cos takiego zrobić?
Miała by namierzyć kilkutonowy fant na jakichś 6m (jak np. stuga na poznańskiej cytadeli), zupełnie pomijać drobnicę poniżej bagnetu, prędkość przemieszczania się dowolna, raczej chodzi o potwierdzenie namierzenia znanego celu niż szukanie.
Będę dźwięczny za porady.
Podziękowawszy
Wiciu R
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: ramówka

Post autor: ProScan »

Tak - można to zrobić praktycznie na dowolnym PI.

Ale 6 metrów ...

:-k

proscan
wiciu_r
Posty: 91
Rejestracja: ndz sty 08, 2006 3:37 pm
Lokalizacja: Poznań

Re: ramówka

Post autor: wiciu_r »

No właśnie te max 6m, miałem kiedyś Mirakla II i w bagienku gdzie jakoby ma się znajdować skdfz dał słaby sygnał o oczekiwanych wymiarach. Niestety w pobliżu jest wiejskie boisko i czasem jakaś miejscowa kulajgruszka zdeponuje w bagienku flachę po żytniej więc kapsli jest tam dostatek i zwykła wykrywka może zapewnić całkiem niezły solowy koncert.
Saper Nowaka też jest zbyt czuły - sprawdzałem.
Może by zrobić giętką rozłączaną do transportu sondę o średnicy 1,5m i faktycznie dać flaki jakiegoś PI pracujące na niskiej częstotliwości.
sOnar
Posty: 20
Rejestracja: wt lut 13, 2007 2:52 am

Re: ramówka

Post autor: sOnar »

pomysł ok. im większa sonda tym mniej czuła na drobnicę - to fakt. ogólnie nie przepadam za pejotkami masowej polskiej produkcji. BD911 ;) pracuje tam ok, ale na wykonaną dużą cewkę - warto i zmienić elektronikę z mocniejszą końcówką by to jakoś normalnie zasilała a nie zdychała moc w nawoju - logika.

tak mi się przynajmniej wydaje ;). jest wiele pejotek mających spore końcówki i dobrze radzą sobie z większymi sondami np. 1,5 x 1,5 (gold search) albo wielokątnymi ale jak z ich stabilnością na kombinowanych sondach i większych obciążeniach - nigdy nie wiadomo a rzegot tańczącej pejotki przyprawia o wzrosty ciśnienia. Wiadomo ogólnie że PI nie lubią 'hiszpańskiego metalu' ;) ale tu mowa o Stugu a to już niszczyciel czołgów i tu pejotka może zadziałać - ale w na 6m - jak i Proscan - cienko to widzę.

jedyny co tu może coś powiedzieć na ten temat to niewątpliwie mistrz Piotr. pozdrawiam.
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: ramówka

Post autor: ProScan »

Na polmosy i puszki aluminiowe zupełnie nieczuły jest magnetometr.

O ile akcja będzie legalna, to chętnie przyłączę się ze swoim Vallonem.

Można też zrobić ramę PI w wersji "nosie cancel" - mniejsza czułość, ale też wrażliwość na zewnętrzne zakłócenia słabsza.

:pa

proscan
sOnar
Posty: 20
Rejestracja: wt lut 13, 2007 2:52 am

Re: ramówka

Post autor: sOnar »

Chodziło o 'noise cancel' chyba. Jeju a z czym to się je? Na jakiej zasadzie działa taka cewka? :shock:
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: ramówka

Post autor: ProScan »

To są de facto dwie cewki w konfiguracji różnicowej.

:pa

proscan
Lampart

Re: ramówka

Post autor: Lampart »

Udało się zbudować taką ramę i przedmiot został zlokalizowany?
Coś na w temacie dobrej i głębokiej ramy do jabla by ktoś mógł coś podpowiedzieć amatorowi? zależy mi na głębokości.
Unipuls
Posty: 37
Rejestracja: wt cze 16, 2015 12:15 pm

Re: ramówka

Post autor: Unipuls »

ProScan pisze:To są de facto dwie cewki w konfiguracji różnicowej.

:pa

proscan
Pozwolę się podpiąć pod temat. Czy to znaczy że porównuje się sygnał z dwóch cewek ? Bo rozwiązań tego zagadnienia jest co najmniej kilka.
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: ramówka

Post autor: ProScan »

Odejmowanie (różnica czyli wynik odejmowania), to nie jest porównanie. To są zupełnie inne operacje. Szkoda pisać o takich oczywistościach.

I faktycznie- sygnał napięciowy można odejmować na rożne sposoby. Ale to Pan wię - więc po co te pytanie?

:pa

proscan
Unipuls
Posty: 37
Rejestracja: wt cze 16, 2015 12:15 pm

Re: ramówka

Post autor: Unipuls »

Pytam, żeby poszerzyć swoje horyzonty. :lol: Coś tam wiem ale przecież nie wszystko :)
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: ramówka

Post autor: ProScan »

OK. Proszę zatem podać te znane sobie, to ja ewentualnie coś uzupełnię.

:pa

proscan
Unipuls
Posty: 37
Rejestracja: wt cze 16, 2015 12:15 pm

Re: ramówka

Post autor: Unipuls »

Miałem na myśli właśnie konfigurację różnicową. Mam wykrywacz gdzie jest cewka nadawcza - 33cm i cewka odbiorcza, w tej chwili ma 15 cm. ( cały czas sprawdzam różne średnice ).

Więc testowałem już opcje gdzie cewka nadawcza wysyła sygnał, który jest odbierany przez odbiorczą a ta jest wpięta końcami w oba wejścia wzmacniacza operacyjnego.
Zauważyłem duży spadek zakłóceń na wyjściu wzmacniacza. Oczywistym jest że im mniejsza jest cewka odbiorcza, tym mniejsze zakłócenia. Średnicami cewki odbiorczej można dosyć bezkarnie manewrować. Zasięg i tak zależny jest od cewki nadawczej. Ponadto, taka konfiguracja niweluje wpływ pola magnetycznego ziemi podczas zmian położenia cewki co jest dosyć uciążliwe w wykrywaczach o małych opóźnieniach impulsów próbkujących.
Druga opcja polega na tym że na oba wejścia wzmacniacza wchodzą sygnały z cewki nadawczej i odbiorczej. W takim wypadku, drugie końcówki cewek podłączone są do masy.
Chcę jeszcze przetestować opcje, gdzie dwie cewki są nadawcze, kluczowane oddzielnymi tranzystorami i sygnały z nich również wchodzą na wzmacniacz w konfiguracji różnicowej. Nie wiem czy ma to sens ale i tak to zrobię. :lol:
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: ramówka

Post autor: ProScan »

Dodam od siebie, że najbardziej elementarną konfiguracją "różnicową" jest pojedynczej cewki skręconej w "ósemkę". Każda z części jest odbiornikiem, ale o odwróconej fazie. Podobno skuteczne w zwalczaniu zakłóceń typu radiowego (czyli pole dalekie).

:pa

proscan
Lampart
Posty: 4
Rejestracja: śr sty 06, 2021 11:02 am

Re: ramówka

Post autor: Lampart »

Z czystej ciekawości zapytam czy ktoś zrobił Pulse Star B/BG jest to analogowa wersja legendy z którą można było biegać i była stabilna. Schematy dostępne na na różnych forach głównie zagranicznych.
ODPOWIEDZ