ramówka
ramówka
Witam!
Czy jest możliwość własnoręcznego zbudowania taniej ramówki. Na jakich flakach można by cos takiego zrobić?
Miała by namierzyć kilkutonowy fant na jakichś 6m (jak np. stuga na poznańskiej cytadeli), zupełnie pomijać drobnicę poniżej bagnetu, prędkość przemieszczania się dowolna, raczej chodzi o potwierdzenie namierzenia znanego celu niż szukanie.
Będę dźwięczny za porady.
Podziękowawszy
Wiciu R
Czy jest możliwość własnoręcznego zbudowania taniej ramówki. Na jakich flakach można by cos takiego zrobić?
Miała by namierzyć kilkutonowy fant na jakichś 6m (jak np. stuga na poznańskiej cytadeli), zupełnie pomijać drobnicę poniżej bagnetu, prędkość przemieszczania się dowolna, raczej chodzi o potwierdzenie namierzenia znanego celu niż szukanie.
Będę dźwięczny za porady.
Podziękowawszy
Wiciu R
Re: ramówka
Tak - można to zrobić praktycznie na dowolnym PI.
Ale 6 metrów ...
proscan
Ale 6 metrów ...
proscan
Re: ramówka
No właśnie te max 6m, miałem kiedyś Mirakla II i w bagienku gdzie jakoby ma się znajdować skdfz dał słaby sygnał o oczekiwanych wymiarach. Niestety w pobliżu jest wiejskie boisko i czasem jakaś miejscowa kulajgruszka zdeponuje w bagienku flachę po żytniej więc kapsli jest tam dostatek i zwykła wykrywka może zapewnić całkiem niezły solowy koncert.
Saper Nowaka też jest zbyt czuły - sprawdzałem.
Może by zrobić giętką rozłączaną do transportu sondę o średnicy 1,5m i faktycznie dać flaki jakiegoś PI pracujące na niskiej częstotliwości.
Saper Nowaka też jest zbyt czuły - sprawdzałem.
Może by zrobić giętką rozłączaną do transportu sondę o średnicy 1,5m i faktycznie dać flaki jakiegoś PI pracujące na niskiej częstotliwości.
Re: ramówka
pomysł ok. im większa sonda tym mniej czuła na drobnicę - to fakt. ogólnie nie przepadam za pejotkami masowej polskiej produkcji. BD911
pracuje tam ok, ale na wykonaną dużą cewkę - warto i zmienić elektronikę z mocniejszą końcówką by to jakoś normalnie zasilała a nie zdychała moc w nawoju - logika.
tak mi się przynajmniej wydaje
. jest wiele pejotek mających spore końcówki i dobrze radzą sobie z większymi sondami np. 1,5 x 1,5 (gold search) albo wielokątnymi ale jak z ich stabilnością na kombinowanych sondach i większych obciążeniach - nigdy nie wiadomo a rzegot tańczącej pejotki przyprawia o wzrosty ciśnienia. Wiadomo ogólnie że PI nie lubią 'hiszpańskiego metalu'
ale tu mowa o Stugu a to już niszczyciel czołgów i tu pejotka może zadziałać - ale w na 6m - jak i Proscan - cienko to widzę.
jedyny co tu może coś powiedzieć na ten temat to niewątpliwie mistrz Piotr. pozdrawiam.
tak mi się przynajmniej wydaje
jedyny co tu może coś powiedzieć na ten temat to niewątpliwie mistrz Piotr. pozdrawiam.
Re: ramówka
Na polmosy i puszki aluminiowe zupełnie nieczuły jest magnetometr.
O ile akcja będzie legalna, to chętnie przyłączę się ze swoim Vallonem.
Można też zrobić ramę PI w wersji "nosie cancel" - mniejsza czułość, ale też wrażliwość na zewnętrzne zakłócenia słabsza.
proscan
O ile akcja będzie legalna, to chętnie przyłączę się ze swoim Vallonem.
Można też zrobić ramę PI w wersji "nosie cancel" - mniejsza czułość, ale też wrażliwość na zewnętrzne zakłócenia słabsza.
proscan
Re: ramówka
Chodziło o 'noise cancel' chyba. Jeju a z czym to się je? Na jakiej zasadzie działa taka cewka? 
Re: ramówka
To są de facto dwie cewki w konfiguracji różnicowej.
proscan
proscan
-
Lampart
Re: ramówka
Udało się zbudować taką ramę i przedmiot został zlokalizowany?
Coś na w temacie dobrej i głębokiej ramy do jabla by ktoś mógł coś podpowiedzieć amatorowi? zależy mi na głębokości.
Coś na w temacie dobrej i głębokiej ramy do jabla by ktoś mógł coś podpowiedzieć amatorowi? zależy mi na głębokości.
Re: ramówka
Pozwolę się podpiąć pod temat. Czy to znaczy że porównuje się sygnał z dwóch cewek ? Bo rozwiązań tego zagadnienia jest co najmniej kilka.ProScan pisze:To są de facto dwie cewki w konfiguracji różnicowej.
proscan
Re: ramówka
Odejmowanie (różnica czyli wynik odejmowania), to nie jest porównanie. To są zupełnie inne operacje. Szkoda pisać o takich oczywistościach.
I faktycznie- sygnał napięciowy można odejmować na rożne sposoby. Ale to Pan wię - więc po co te pytanie?

proscan
I faktycznie- sygnał napięciowy można odejmować na rożne sposoby. Ale to Pan wię - więc po co te pytanie?
proscan
Re: ramówka
Pytam, żeby poszerzyć swoje horyzonty.
Coś tam wiem ale przecież nie wszystko 
Re: ramówka
OK. Proszę zatem podać te znane sobie, to ja ewentualnie coś uzupełnię.

proscan
proscan
Re: ramówka
Miałem na myśli właśnie konfigurację różnicową. Mam wykrywacz gdzie jest cewka nadawcza - 33cm i cewka odbiorcza, w tej chwili ma 15 cm. ( cały czas sprawdzam różne średnice ).
Więc testowałem już opcje gdzie cewka nadawcza wysyła sygnał, który jest odbierany przez odbiorczą a ta jest wpięta końcami w oba wejścia wzmacniacza operacyjnego.
Zauważyłem duży spadek zakłóceń na wyjściu wzmacniacza. Oczywistym jest że im mniejsza jest cewka odbiorcza, tym mniejsze zakłócenia. Średnicami cewki odbiorczej można dosyć bezkarnie manewrować. Zasięg i tak zależny jest od cewki nadawczej. Ponadto, taka konfiguracja niweluje wpływ pola magnetycznego ziemi podczas zmian położenia cewki co jest dosyć uciążliwe w wykrywaczach o małych opóźnieniach impulsów próbkujących.
Druga opcja polega na tym że na oba wejścia wzmacniacza wchodzą sygnały z cewki nadawczej i odbiorczej. W takim wypadku, drugie końcówki cewek podłączone są do masy.
Chcę jeszcze przetestować opcje, gdzie dwie cewki są nadawcze, kluczowane oddzielnymi tranzystorami i sygnały z nich również wchodzą na wzmacniacz w konfiguracji różnicowej. Nie wiem czy ma to sens ale i tak to zrobię.
Więc testowałem już opcje gdzie cewka nadawcza wysyła sygnał, który jest odbierany przez odbiorczą a ta jest wpięta końcami w oba wejścia wzmacniacza operacyjnego.
Zauważyłem duży spadek zakłóceń na wyjściu wzmacniacza. Oczywistym jest że im mniejsza jest cewka odbiorcza, tym mniejsze zakłócenia. Średnicami cewki odbiorczej można dosyć bezkarnie manewrować. Zasięg i tak zależny jest od cewki nadawczej. Ponadto, taka konfiguracja niweluje wpływ pola magnetycznego ziemi podczas zmian położenia cewki co jest dosyć uciążliwe w wykrywaczach o małych opóźnieniach impulsów próbkujących.
Druga opcja polega na tym że na oba wejścia wzmacniacza wchodzą sygnały z cewki nadawczej i odbiorczej. W takim wypadku, drugie końcówki cewek podłączone są do masy.
Chcę jeszcze przetestować opcje, gdzie dwie cewki są nadawcze, kluczowane oddzielnymi tranzystorami i sygnały z nich również wchodzą na wzmacniacz w konfiguracji różnicowej. Nie wiem czy ma to sens ale i tak to zrobię.
Re: ramówka
Dodam od siebie, że najbardziej elementarną konfiguracją "różnicową" jest pojedynczej cewki skręconej w "ósemkę". Każda z części jest odbiornikiem, ale o odwróconej fazie. Podobno skuteczne w zwalczaniu zakłóceń typu radiowego (czyli pole dalekie).

proscan
proscan
Re: ramówka
Z czystej ciekawości zapytam czy ktoś zrobił Pulse Star B/BG jest to analogowa wersja legendy z którą można było biegać i była stabilna. Schematy dostępne na na różnych forach głównie zagranicznych.