cewka DD czy koncentryk

Informacje dla bardziej dociekliwych, ale bez przesady ...
k.nowak
Posty: 51
Rejestracja: śr sty 18, 2006 12:03 pm

cewka DD czy koncentryk

Post autor: k.nowak »

która z cewek jest najlepsza dd czy koncentryczna?
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: cewka DD czy koncentryk

Post autor: ProScan »

Sondy DD mają mniejszy zasięg od koncentrycznych, pod warunkiem, że sondy mają zbliżone wymiary. To jest oczywiście zdanie bardzo uproszczone, bo jest zbyt dużo parametrów, które należałoby jeszcze uwzględnić (np. rozmiar sondy odbiorczej w cewce koncentrycznej).

Problem zasadniczy polega na tym, że sonda koncentryczna ma maksymalny zasięg w środku sondy. Dla DD pole zasięgu jest bardziej płaskie, więc można szybciej posuwać się do przodu. Jeśli ktoś używa koncetryka i idzie jak burza do przodu, bez pokrywania kolejnych ruchów sondą, to sporo omija (stąd się potem biorą te ochy i achy gdy wraca się po raz kolejny w to samo miejsce i znów są znaleziska).

Sondą DD namierzanie jest trudniejsze.

No i co. Która lepsza?

:pa

proscan
k.nowak
Posty: 51
Rejestracja: śr sty 18, 2006 12:03 pm

Re: cewka DD czy koncentryk

Post autor: k.nowak »

he he
a w naszych warunkach (w Polsce)
która z nich sprawdza się lepiej?
pozdrawiam
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: cewka DD czy koncentryk

Post autor: ProScan »

Zdaje się że odpowiedź jest powyżej...
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: cewka DD czy koncentryk

Post autor: ProScan »

No dobra, wiem do czego zmierzasz.

Panuje opinia, że DD są mniej wrażliwe na grunt od koncentryków. Nie wiem czy to prawda. W każdym razie, tereny w Polsce nie są takie wredne jak gdzieś na glebach złotonośnych w USA, czy Australii.

Pytanie więc, jak się sprawdzi DD w Polsce jest więc co najmniej nieprecyzyjne, bo Polska to duży kraj. Musiałbym zrobić analizę dla każdej krainy geograficznej z osobna, włączając w to plaże morskie i Dolny Śląsk (o prawdopodobnie najtrudniejszych glebach).

To se ne da, Pane Havranek :!:

:pa

proscan
k.nowak
Posty: 51
Rejestracja: śr sty 18, 2006 12:03 pm

Re: cewka DD czy koncentryk

Post autor: k.nowak »

Proscan jest WIELKI
k.nowak
Posty: 51
Rejestracja: śr sty 18, 2006 12:03 pm

Re: cewka DD czy koncentryk

Post autor: k.nowak »

nosze się z zamiarem kupna sondy Eclipse DD 5''x10'' dla mojego dfx
(mieszkam w kielcach) zastanawiam się czy ma to sens w prasie z uk twierdza że jest znacznie lepsza od standardowego talerza
co o tym myślisz?
pozdrawiam serdecznie hektor
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: cewka DD czy koncentryk

Post autor: ProScan »

Nie mam żadnych osobistych doświadczeń.

Słyszałem opinie, że sonda DD 1400 (ale ona jest 8x14, o innych nawet nie słyszałem) sprawdza się doskonale na Dolnym Śląsku.

Nie jestem w stanie tego zweryfikować. Na 100%, mając dobry teren przeczesany już koncentryczną, założenie sondy DD da nowe znaleziska (i vice versa).

powodzenia,

proscan
bogdans
Posty: 16
Rejestracja: pt mar 10, 2006 2:43 am

Re: cewka DD czy koncentryk

Post autor: bogdans »

witam!

Proscan , a jak wygląda sprawa zasięgów w przypadku cewek do xterra70 : DD 10,5" 7,5 kHz i koncentrycznej 9" 7,5 kHz ? Piszesz, że cewki DD mają mniejszy zasięg od koncentrycznych. Czy te 1,5 cala różnicy w średnicy wyrównuje zasięgi ?

pozdrawiam
bogdans
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: cewka DD czy koncentryk

Post autor: ProScan »

Odpowiedź mam krótką: nie wiem, nie sprawdzałem.

:-# :)

proscan
marcinadamczewski
Posty: 4
Rejestracja: sob sty 20, 2007 9:01 pm

fisher 1236-x2

Post autor: marcinadamczewski »

Wiram.
Mam tekie pytanko; jakia sonde powinienem urzyc?
posiadam wykrywacz Fisher 1236-x2, 8 cali.
Chce szukac militarki, a z tego co wiem, 8'' jest dobra ale na drobne kolorowe rzeczy.
jaka sonda bedzie optymalna dla tego wykrywacza, pod kontem militariow :?:

pozdrawiam
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: cewka DD czy koncentryk

Post autor: ProScan »

Do Fishera nie ma jakiegoś wielkiego spektrum dostępnych sond.

W tym wątku można znaleźć info o zasięgach:

http://www.proscan.gliwice.pl/forum/viewtopic.php?t=480

Duża sonda 10" na pewno będzie lepsza na militarkę.

:pa

proscan
Olo6
Posty: 4
Rejestracja: sob wrz 01, 2007 8:03 pm

jaka sonda będzie najbardziej skuteczna

Post autor: Olo6 »

Mam explorera II ze standardową cewką. W terenie bardzo zaśmieconym, kolorowym odpadem (80% polmos, nakrętki od słoików, kawałki drutu alu , stare garnki itd) chcę szukać monetek. Mój podstawowy problem to jeszcze ciągle trudność z rozpoznaniem i poprawną interpretacją słuchową sygnałów chociaż z alu zaczynam już łapać. W trakcie kopania mam trudność lokalizowania miejsca zalegania przedmiotu. Kolega z ACE 250 określa z dokładnością do 5cm, a ja zmuszony jestem kopać niemal transzeje.
Teren bardzo trudny nieużytki, stara zarośnięta droga wiejska, pokrzywy.
Proscan doradź coś, jakie cewki do mojej wykrywki będą odpowiednie.
ProScan
Właściciel
Posty: 8502
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: cewka DD czy koncentryk

Post autor: ProScan »

W trakcie kopania mam trudność lokalizowania miejsca zalegania przedmiotu. Kolega z ACE 250 określa z dokładnością do 5cm, a ja zmuszony jestem kopać niemal transzeje.


To obrazuje jak wiele należy jeszcze ćwiczyć. Po użyciu pinpointa, precyzja jest centymetrowa. Tyle że namierzanie wymaga odpowiedniej techniki - ja np. obtańczam w około znalezisko, tak by sygnał na pinpoincie był ciągły.

Co do ACE, to on ma małą sondę. Gdyby zastosować sondę 8 cali w Explorerze, to łatwość namierzania także by podskoczyła.

:pa

proscan
wiciu_r
Posty: 91
Rejestracja: ndz sty 08, 2006 3:37 pm
Lokalizacja: Poznań

własności sond teknetics

Post autor: wiciu_r »

Witam!
Zdecydowałem się właśnie na Teknetics Eurotek Pro i tu mam pytanie.
Czy sondą DD przemiata się tak samo szybko jak zwykłą 8 ?
Zakładamy taką samą skuteczność sygnalizowania monetki.
Zależy mi na szybkim sprzęcie i pomijając cenę jest to aktualny priorytet.
Pytanie może głupie, ale nie miałem nigdy DD i nie znam tematu.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ