cewka DD czy koncentryk
cewka DD czy koncentryk
która z cewek jest najlepsza dd czy koncentryczna?
Re: cewka DD czy koncentryk
Sondy DD mają mniejszy zasięg od koncentrycznych, pod warunkiem, że sondy mają zbliżone wymiary. To jest oczywiście zdanie bardzo uproszczone, bo jest zbyt dużo parametrów, które należałoby jeszcze uwzględnić (np. rozmiar sondy odbiorczej w cewce koncentrycznej).
Problem zasadniczy polega na tym, że sonda koncentryczna ma maksymalny zasięg w środku sondy. Dla DD pole zasięgu jest bardziej płaskie, więc można szybciej posuwać się do przodu. Jeśli ktoś używa koncetryka i idzie jak burza do przodu, bez pokrywania kolejnych ruchów sondą, to sporo omija (stąd się potem biorą te ochy i achy gdy wraca się po raz kolejny w to samo miejsce i znów są znaleziska).
Sondą DD namierzanie jest trudniejsze.
No i co. Która lepsza?
proscan
Problem zasadniczy polega na tym, że sonda koncentryczna ma maksymalny zasięg w środku sondy. Dla DD pole zasięgu jest bardziej płaskie, więc można szybciej posuwać się do przodu. Jeśli ktoś używa koncetryka i idzie jak burza do przodu, bez pokrywania kolejnych ruchów sondą, to sporo omija (stąd się potem biorą te ochy i achy gdy wraca się po raz kolejny w to samo miejsce i znów są znaleziska).
Sondą DD namierzanie jest trudniejsze.
No i co. Która lepsza?
proscan
Re: cewka DD czy koncentryk
he he
a w naszych warunkach (w Polsce)
która z nich sprawdza się lepiej?
pozdrawiam
a w naszych warunkach (w Polsce)
która z nich sprawdza się lepiej?
pozdrawiam
Re: cewka DD czy koncentryk
Zdaje się że odpowiedź jest powyżej...
Re: cewka DD czy koncentryk
No dobra, wiem do czego zmierzasz.
Panuje opinia, że DD są mniej wrażliwe na grunt od koncentryków. Nie wiem czy to prawda. W każdym razie, tereny w Polsce nie są takie wredne jak gdzieś na glebach złotonośnych w USA, czy Australii.
Pytanie więc, jak się sprawdzi DD w Polsce jest więc co najmniej nieprecyzyjne, bo Polska to duży kraj. Musiałbym zrobić analizę dla każdej krainy geograficznej z osobna, włączając w to plaże morskie i Dolny Śląsk (o prawdopodobnie najtrudniejszych glebach).
To se ne da, Pane Havranek
proscan
Panuje opinia, że DD są mniej wrażliwe na grunt od koncentryków. Nie wiem czy to prawda. W każdym razie, tereny w Polsce nie są takie wredne jak gdzieś na glebach złotonośnych w USA, czy Australii.
Pytanie więc, jak się sprawdzi DD w Polsce jest więc co najmniej nieprecyzyjne, bo Polska to duży kraj. Musiałbym zrobić analizę dla każdej krainy geograficznej z osobna, włączając w to plaże morskie i Dolny Śląsk (o prawdopodobnie najtrudniejszych glebach).
To se ne da, Pane Havranek
proscan
Re: cewka DD czy koncentryk
Proscan jest WIELKI
Re: cewka DD czy koncentryk
nosze się z zamiarem kupna sondy Eclipse DD 5''x10'' dla mojego dfx
(mieszkam w kielcach) zastanawiam się czy ma to sens w prasie z uk twierdza że jest znacznie lepsza od standardowego talerza
co o tym myślisz?
pozdrawiam serdecznie hektor
(mieszkam w kielcach) zastanawiam się czy ma to sens w prasie z uk twierdza że jest znacznie lepsza od standardowego talerza
co o tym myślisz?
pozdrawiam serdecznie hektor
Re: cewka DD czy koncentryk
Nie mam żadnych osobistych doświadczeń.
Słyszałem opinie, że sonda DD 1400 (ale ona jest 8x14, o innych nawet nie słyszałem) sprawdza się doskonale na Dolnym Śląsku.
Nie jestem w stanie tego zweryfikować. Na 100%, mając dobry teren przeczesany już koncentryczną, założenie sondy DD da nowe znaleziska (i vice versa).
powodzenia,
proscan
Słyszałem opinie, że sonda DD 1400 (ale ona jest 8x14, o innych nawet nie słyszałem) sprawdza się doskonale na Dolnym Śląsku.
Nie jestem w stanie tego zweryfikować. Na 100%, mając dobry teren przeczesany już koncentryczną, założenie sondy DD da nowe znaleziska (i vice versa).
powodzenia,
proscan
Re: cewka DD czy koncentryk
witam!
Proscan , a jak wygląda sprawa zasięgów w przypadku cewek do xterra70 : DD 10,5" 7,5 kHz i koncentrycznej 9" 7,5 kHz ? Piszesz, że cewki DD mają mniejszy zasięg od koncentrycznych. Czy te 1,5 cala różnicy w średnicy wyrównuje zasięgi ?
pozdrawiam
bogdans
Proscan , a jak wygląda sprawa zasięgów w przypadku cewek do xterra70 : DD 10,5" 7,5 kHz i koncentrycznej 9" 7,5 kHz ? Piszesz, że cewki DD mają mniejszy zasięg od koncentrycznych. Czy te 1,5 cala różnicy w średnicy wyrównuje zasięgi ?
pozdrawiam
bogdans
Re: cewka DD czy koncentryk
Odpowiedź mam krótką: nie wiem, nie sprawdzałem.
proscan
proscan
-
marcinadamczewski
- Posty: 4
- Rejestracja: sob sty 20, 2007 9:01 pm
fisher 1236-x2
Wiram.
Mam tekie pytanko; jakia sonde powinienem urzyc?
posiadam wykrywacz Fisher 1236-x2, 8 cali.
Chce szukac militarki, a z tego co wiem, 8'' jest dobra ale na drobne kolorowe rzeczy.
jaka sonda bedzie optymalna dla tego wykrywacza, pod kontem militariow :?:
pozdrawiam
Mam tekie pytanko; jakia sonde powinienem urzyc?
posiadam wykrywacz Fisher 1236-x2, 8 cali.
Chce szukac militarki, a z tego co wiem, 8'' jest dobra ale na drobne kolorowe rzeczy.
jaka sonda bedzie optymalna dla tego wykrywacza, pod kontem militariow :?:
pozdrawiam
Re: cewka DD czy koncentryk
Do Fishera nie ma jakiegoś wielkiego spektrum dostępnych sond.
W tym wątku można znaleźć info o zasięgach:
http://www.proscan.gliwice.pl/forum/viewtopic.php?t=480
Duża sonda 10" na pewno będzie lepsza na militarkę.
proscan
W tym wątku można znaleźć info o zasięgach:
http://www.proscan.gliwice.pl/forum/viewtopic.php?t=480
Duża sonda 10" na pewno będzie lepsza na militarkę.
proscan
jaka sonda będzie najbardziej skuteczna
Mam explorera II ze standardową cewką. W terenie bardzo zaśmieconym, kolorowym odpadem (80% polmos, nakrętki od słoików, kawałki drutu alu , stare garnki itd) chcę szukać monetek. Mój podstawowy problem to jeszcze ciągle trudność z rozpoznaniem i poprawną interpretacją słuchową sygnałów chociaż z alu zaczynam już łapać. W trakcie kopania mam trudność lokalizowania miejsca zalegania przedmiotu. Kolega z ACE 250 określa z dokładnością do 5cm, a ja zmuszony jestem kopać niemal transzeje.
Teren bardzo trudny nieużytki, stara zarośnięta droga wiejska, pokrzywy.
Proscan doradź coś, jakie cewki do mojej wykrywki będą odpowiednie.
Teren bardzo trudny nieużytki, stara zarośnięta droga wiejska, pokrzywy.
Proscan doradź coś, jakie cewki do mojej wykrywki będą odpowiednie.
Re: cewka DD czy koncentryk
W trakcie kopania mam trudność lokalizowania miejsca zalegania przedmiotu. Kolega z ACE 250 określa z dokładnością do 5cm, a ja zmuszony jestem kopać niemal transzeje.
To obrazuje jak wiele należy jeszcze ćwiczyć. Po użyciu pinpointa, precyzja jest centymetrowa. Tyle że namierzanie wymaga odpowiedniej techniki - ja np. obtańczam w około znalezisko, tak by sygnał na pinpoincie był ciągły.
Co do ACE, to on ma małą sondę. Gdyby zastosować sondę 8 cali w Explorerze, to łatwość namierzania także by podskoczyła.
proscan
własności sond teknetics
Witam!
Zdecydowałem się właśnie na Teknetics Eurotek Pro i tu mam pytanie.
Czy sondą DD przemiata się tak samo szybko jak zwykłą 8 ?
Zakładamy taką samą skuteczność sygnalizowania monetki.
Zależy mi na szybkim sprzęcie i pomijając cenę jest to aktualny priorytet.
Pytanie może głupie, ale nie miałem nigdy DD i nie znam tematu.
Pozdrawiam
Zdecydowałem się właśnie na Teknetics Eurotek Pro i tu mam pytanie.
Czy sondą DD przemiata się tak samo szybko jak zwykłą 8 ?
Zakładamy taką samą skuteczność sygnalizowania monetki.
Zależy mi na szybkim sprzęcie i pomijając cenę jest to aktualny priorytet.
Pytanie może głupie, ale nie miałem nigdy DD i nie znam tematu.
Pozdrawiam