Tesoro Cibola - brak poprawnej sygnalizacji stanu baterii

Pisz jeśli masz problem z zepsutym wykrywaczem, podejrzewasz że jest zepsuty, nie rozumiesz jego dziwnego zachowania itp.
ODPOWIEDZ
lindonerl
Posty: 5
Rejestracja: wt lis 01, 2011 8:54 pm

Tesoro Cibola - brak poprawnej sygnalizacji stanu baterii

Post autor: lindonerl »

Witam.
Niedawno zakupiłem wykrywacz Cibola, sprzęt używany i to dość intensywnie.
Problem polega na tym że nie sygnalizuje on po włączeniu stanu baterii.
Testowałem już na nowych bateriach alkaline 9V i na akumulatorku Fujicell, zawsze po włączeniu wykrywacza mam tylko jeden sygnał "beep".
Poza tym sprzęt wydaje się być sprawny, np po czterech godzinach ciągłej pracy bateria z 9,5V "jechała na 8,3V ale wykrywacz pracował stabilnie.
Proszę o poradę.
Pozdrawiam.
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Tesoro Cibola - brak poprawnej sygnalizacji stanu baterii

Post autor: ProScan »

Witam,

Mimo wszystko stawiam na winę baterii, jako najbardziej prawdopodobną (zakładam że tak oczywista sprawa jak idealna czystość kontaktów w przedziale na baterie została sprawdzona i potwierdzona).

Zaciekawił mnie ten fragment:

po czterech godzinach ciągłej pracy bateria z 9,5V "jechała na 8,3V


Czy to bateria alkaliczna czy ten wspomniany akumulatorek? Jeśli to pierwsze, to rezultat jest dramatyczny.

Czy używa Pan słuchawek? Jeśli nie, to proszę sprawdzić ile sygnałów jest przy włączonych słuchawkach (na nowej baterii).

:pa

proscan
beaviso
Posty: 54
Rejestracja: sob maja 19, 2007 9:59 am

Re: Tesoro Cibola - brak poprawnej sygnalizacji stanu baterii

Post autor: beaviso »

Mała ciekawostka. Podręcznik mówi o 6-7 sygnałach w przypadku w pełni naładowanej baterii. W rzeczywistości sygnałów tych było zawsze 8 (1 niższy i następnie 7 wyższych). Jednak ostatnia partia baterii Energizer, którą zakupiłem, objawia się u mnie tym, że po włączeniu sprzętu na nowej baterii sygnałów następuje aż 9 (1+8 ).

M.
lindonerl
Posty: 5
Rejestracja: wt lis 01, 2011 8:54 pm

Re: Tesoro Cibola - brak poprawnej sygnalizacji stanu baterii

Post autor: lindonerl »

Po czterech godzinach napięcie na baterii spadło do 8,3 volta, bateria Sony Alkaline. Testowałem na kilu bateriach nowych i zawsze jest tylko jedno "beep" Obawiam się że może to być jakaś usterka.
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Tesoro Cibola - brak poprawnej sygnalizacji stanu baterii

Post autor: ProScan »

8,3 V mierzone bez obciążenia (miernikiem po wyjęciu baterii z wykrywacza)?

Jeśli tak, to ta bateria jest uszkodzona, albo w wykrywaczu jest zwarcie.

A co z pytaniem o słuchawki?

:pa

proscan
lindonerl
Posty: 5
Rejestracja: wt lis 01, 2011 8:54 pm

Re: Tesoro Cibola - brak poprawnej sygnalizacji stanu baterii

Post autor: lindonerl »

Tak napięcie mierzone po wyjęciu baterii z wykrywacza.
Praca 4h na słuchawkach, bez jeszcze nie testowałem.
Nadmieniam że wykrywacza na 8,3 V pracuje stabilnie.
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Tesoro Cibola - brak poprawnej sygnalizacji stanu baterii

Post autor: ProScan »

8,3V nie jest napięciem zasilania wykrywacza. W wykrywaczu, pod obciążeniem, napięcie jest mniejsze.

Stabilnie może i pracuje, ale jakie ma wówczas osiągi...
(kolega nic też nie pisze o nastawach SENS i THRESHOLD, bez których informacja o "stabilności" jest bezwartościowa).

Pytam retorycznie, bo dla mnie jest niemal pewne, że to wina zasilania, a nie układu testującego stan baterii.

Należy tylko wykonać sensowne pomiary (napięcie zasilania pod obciążeniem - najlepiej podczas namierzania, gdzie sygnał akustyczny jest silny oraz zmierzyć pobór prądu).

:pa

proscan
lindonerl
Posty: 5
Rejestracja: wt lis 01, 2011 8:54 pm

Re: Tesoro Cibola - brak poprawnej sygnalizacji stanu baterii

Post autor: lindonerl »

Sens..- 10
Thres...- 3 godz
Dyskr.. kreska pow Iron
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Tesoro Cibola - brak poprawnej sygnalizacji stanu baterii

Post autor: ProScan »

Sens..- 10
Thres...- 3 godz


To bardzo daleko od wartości maksymalnej, więc kryterium poprawności działania poprzez "stabilność" przy tych nastawach nie jest zbyt wiele mówiące.

Jak na razie nadal obstawiam, że wykrywacz jest źle zasilany.

:pa

proscan
lindonerl
Posty: 5
Rejestracja: wt lis 01, 2011 8:54 pm

Re: Tesoro Cibola - brak poprawnej sygnalizacji stanu baterii

Post autor: lindonerl »

Wykonałem testy na spadek napięcia i pobór prądu na nowej baterii.
Napięcie znamionowe baterii 9,55V
Napięcie po załączeniu wykrywacza 9,43 - 9,40V
Napięcie w trakcie wzbudzenia monetą 2 zł 9,38 - 9,35V
Test prowadzony na oryginalny wbudowanym głośniku.
0,02 mA po włączeniu urządzenia, 0,03/0,04 mA w trakcie wzbudzenia monetą.
Zasięg na 2 zł mierzony w powietrzu 20cm.
Ustawienia wykrywacza
Threshold na godzinie 3
Sensitivity 10
Diskriminate - kresko powyżej Iron
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Tesoro Cibola - brak poprawnej sygnalizacji stanu baterii

Post autor: ProScan »

Te dane wyglądają w miarę dobrze.

Co prawda prąd na głośniku powinien być większy (i pewnie jest, ale chwilowo co trudno uchwycić na mierniku całkującym), ale to nie ma znaczenia - ważne, że nie pobiera zbyt dużo wg pomiaru.

Potencjalny zasięg przy wyżyłowanych nastawach będzie większy o ok. 14cm na 2zł, ale to też nie robi różnicy. Aczkolwiek można by zrobić sprawdzający test czy będzie te 32-34cm gdy wszytko ustawimy na max.

Podsumowując, zostaje jeszcze:

1. sprawdzić czy takie samo napięcie jest na płytce drukowanej;
2. skontaktować się z serwisem Tesoro.
3. olać sprawę i używać wykrywacza, o ile zasięg jest taki jak podałem wyżej.

:pa

proscan
pepe
Posty: 133
Rejestracja: pn mar 07, 2011 10:55 pm
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Tesoro Cibola - brak poprawnej sygnalizacji stanu baterii

Post autor: pepe »

Czy "fabryczne" wykrywacze rzeczywiście pobierają tylko 40uA czy to pomyłka w jednostce. Chyba musi być pomyłka.

Pozdrawiam
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Tesoro Cibola - brak poprawnej sygnalizacji stanu baterii

Post autor: ProScan »

Słuszna uwaga Pepe, ale zapewne chodzi o 0,03-0,04 A czyli 30-40mA (bo tyle z grubsza Cebula pobiera).

=D>

proscan
ODPOWIEDZ