Ekranowanie sondy do whites xlt
Ekranowanie sondy do whites xlt
Robię przymiarki do zbudowania sondy do xlt i zastanawiam się jak jest ekranowana oryginalna sonda bo nie miałem okazji widzieć w rzeczywistości jak to wygląda,a na zdjęciach "zwłok" w sieci nie wiele można wypatrzeć.
Z tego co udało mi się dowiedzieć to wnętrze obudowy jest ekranowane jakimś mazidłem na bazie grafitu lub czymś w tym stylu. I teraz pytanie brzmi czy pomazane tym czymś jest tylko spodni dekiel sondy czy ten górny do którego są przyklejone same cewki też? czy do ekranowania można użyć innego materiału jak na przykład folii aluminiowej czy też zbudować sondę z laminatu szklano epoksydowego pokrytego miedzią (bo mam zamiar użyć do budowy sondy właśnie takowego laminatu tyle że bez miedzi)
Z tego co udało mi się dowiedzieć to wnętrze obudowy jest ekranowane jakimś mazidłem na bazie grafitu lub czymś w tym stylu. I teraz pytanie brzmi czy pomazane tym czymś jest tylko spodni dekiel sondy czy ten górny do którego są przyklejone same cewki też? czy do ekranowania można użyć innego materiału jak na przykład folii aluminiowej czy też zbudować sondę z laminatu szklano epoksydowego pokrytego miedzią (bo mam zamiar użyć do budowy sondy właśnie takowego laminatu tyle że bez miedzi)
Re: Ekranowanie sondy do whites xlt
Wydaje mi się że ekranowanie powłoką metaliczną spowoduje utworzenie zwoju zwartego o małej rezystancji, który zdecydowanie popsuje właściwości sondy. Według mnie najważniejszy jest ekran od strony gruntu ale w swoich sondach ekranuję grafitem całą sondę.
Powodzenia
Powodzenia
Re: Ekranowanie sondy do whites xlt
Można próbować miedzi, ale oczywiści NIE WOLNO utworzyć zwartego zwoju. Raczej prążki, a nie pasek.
Folia na uzwojeniach może być, ale znów - bez zwartego zwoju.
Ekranowanie konieczne jest od spodu, ale są różne sytuacje i ekranowanie ze wszystkich stron jest wskazane.
Sonda BM 950 wykonana jest z tworzywa z dodatkiem węgla. Nowe BM-ki (z krzyżem) są ekranowane grafitem od spodu i od góry.

proscan
Folia na uzwojeniach może być, ale znów - bez zwartego zwoju.
Ekranowanie konieczne jest od spodu, ale są różne sytuacje i ekranowanie ze wszystkich stron jest wskazane.
Sonda BM 950 wykonana jest z tworzywa z dodatkiem węgla. Nowe BM-ki (z krzyżem) są ekranowane grafitem od spodu i od góry.
proscan
Re: Ekranowanie sondy do whites xlt
Ok wielkie dzięki za konkretną odpowiedź
Re: Ekranowanie sondy do whites xlt
powrócę jeszcze do tematu ekranowania cewek,a mianowicie jest kwestia oporności takowego ekranu. Ekran wykonany np z folii aluminiowej nawniętej bezpośrednio na uzwojenia ma bardzo małą rezystancję,żeby nie powiedzeć zerowa,natomiast ekran wykonany z powłoki z pyłu grafitowego bardzo dużą,rzedu dziesiatków kilo omów(przynajmniej tak wynika z moich eksperymentów w tej materii i wątku z forum ep o wykrywaczu z cewką w postaci pcb http://forum.ep.com.pl/viewtopic.php?f= ... &start=220 ),więc po której stronie jest słuszność,mało czy dużo omów w ekranie? a jaką na przykład rezystancję ma taka powłoka grafitowa w fabrycznej sondzie? jak ekranować,tylko górę i dół czy boki też?
Re: Ekranowanie sondy do whites xlt
Takie pojęcie jak rezystancja ekranu nie istnieje (co najwyżej rezystywność), więc takiego parametru nie da się podać.
Dyskusji z tego wątku nie mam czasu analizować. Proszę mi nie dawać tego typu zadań "proszę przeczytać to czy tamto, a potem powiedzieć kto ma rację").
A sprawa jest prosta. Idealny ekran powinien bardzo dobrze przewodzić. Z drugiej strony idealnie przewodzący ekran spowoduje, że będzie się w nim indukować prąd. Wystarczy więc znaleźć złoty środek.
Na ostatnie pytanie już odpowiadałem powyżej.

proscan
Dyskusji z tego wątku nie mam czasu analizować. Proszę mi nie dawać tego typu zadań "proszę przeczytać to czy tamto, a potem powiedzieć kto ma rację").
A sprawa jest prosta. Idealny ekran powinien bardzo dobrze przewodzić. Z drugiej strony idealnie przewodzący ekran spowoduje, że będzie się w nim indukować prąd. Wystarczy więc znaleźć złoty środek.
Na ostatnie pytanie już odpowiadałem powyżej.
proscan
Re: Ekranowanie sondy do whites xlt
Ekranowanie cewek, ma na celu na nie przedostawania się do układu pasożytniczych zniekształceń. Więc pomyśl, sondą "zamiatamy", zazwyczaj po ziemi, trawsku, ściółce leśnej i innych mediach. A w tej sytuacji zachodzi, tarcie i indukowanie się ładunków elektrostatycznych, które rozstrajają sondę, dając tzw. fałszywe sygnały. Grafit jest na tyle dobrym materiałem, a zarazem przewodnikiem, który gwarantuje izolację na tę przypadłość. Proscan, dobrze zasygnalizował, że trzeba ekranować tak samo efektywnie od wszystkich stron,
żeby starać się zbliżyć zestrojenie sondy do rezonansu, wtedy taka konstrukcja w terenie daje pełne zadowolenie.
żeby starać się zbliżyć zestrojenie sondy do rezonansu, wtedy taka konstrukcja w terenie daje pełne zadowolenie.
Re: Ekranowanie sondy do whites xlt
Poczytałem jeszcze troszkę tu i ówdzie i zrobiłem pewną miksturę na bazie wody i grafitu z kilkoma dodatkowymi magicznymi dodatkami i zaekranowałem nią moją kopię sondy BM950 do XLT,po wstępnych testach mogę powiedzieć że zdaje to egzamin,jeszcze tylko przeprowadzę testy terenowe sondy.
Re: Ekranowanie sondy do whites xlt
Prawdopodobnie im cieńszy ekran z foli miedzianej tym lepiej. Grubość 1um Cu z pewnością by wystarczyła ale sa problemy techniczne bo sie rozpada w palcach,
moje pytanie, czy 15um to znowu nie za dużo??
ponizej 10um zaczynają się problemy bo sie rwie chyba ze sie ma fabryczna folie cu na podkładzie foli z jakiegoś tworzywa sztucznego.
Jakie sa plusy i minusy ekranu z foli metalicznej versus grafitowego?
dziękuje pozdrawiam
moje pytanie, czy 15um to znowu nie za dużo??
ponizej 10um zaczynają się problemy bo sie rwie chyba ze sie ma fabryczna folie cu na podkładzie foli z jakiegoś tworzywa sztucznego.
Jakie sa plusy i minusy ekranu z foli metalicznej versus grafitowego?
dziękuje pozdrawiam
Re: Ekranowanie sondy do whites xlt
Kolega chyba nie czytał tego co powyżej.
proscan
proscan