Dlaczego uA 709

Wszystkie kwestie, ale które nie mieszczą się w żadnym z innych działów
ODPOWIEDZ
Zapytanie_email
Posty: 482
Rejestracja: pn paź 03, 2005 4:08 pm

Dlaczego uA 709

Post autor: Zapytanie_email »

Dzień dobry!

Mam pytanie dot. wykrywacza PI z Waszej strony:

Jakie parametry decydują o zastosowaniu starego uA709 (MAA501...) w przedstawionej konstrukcji i czy rzeczywiście spośród szerokiej gamy nowoczesnych wzmacniaczy operacyjnych żaden nie spełnia
wymagań?

Oczekuję fachowej odpowiedzi

pozdrawiam,
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Dlaczego uA 709

Post autor: ProScan »

Witam,

Nie jestem dobrym adresatem tego pytania. Nie ja projektowałem ten układ.

Odpowiedź jest jednak w miarę prosta. Układ detektora pochodzi z lat 70 XXw. i na ówczesne czasy był to adekwatny podzespół.

uA 709 charakteryzuje (-zował) się:

- niską ceną;
- dostępnością;
- dobrym pasmem przenoszenia i możliwością kształtowania charakterystyki częstotliwościowej;
- szybkim wyjściem z nasycenia.

To wystarczyło by większość konstrukcji z tamtych lat (w tym polskie kopie) była oparta na tego typu wzmacniaczach operacyjnych.

:pa

proscan
Zapytanie_email
Posty: 482
Rejestracja: pn paź 03, 2005 4:08 pm

Re: Dlaczego uA 709

Post autor: Zapytanie_email »

Witam ponownie

Na wstępie dziękuję za szybką odpowiedź.

Wiem, że nie Pan zaprojektował ten układ. Jednak zdając się na Pańskie doświadczenie (i wypowiedzi nt podobnych konstrukcji) chcę zadać prostsze pytanie: którym z produkowanych obecnie wzmacniaczy operacyjnych polecił by Pan zastapić użyty w prototypie 709?

pozdrawiam,
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Dlaczego uA 709

Post autor: ProScan »

Witam,

Nie chcę tutaj publicznie analizować jaki wzmacniacz operacyjny najlepiej nadaje się do stopnia wejściowego wykrywacza impulsowego.

Sądzę, co potwierdzają obecne konstrukcje, że wszelkie warunki spełnia obecnie układ NE 5534.

:pa

proscan
Mrand
Producent
Posty: 74
Rejestracja: pn paź 10, 2005 8:46 am
Lokalizacja: Polska B
Kontakt:

Re: Dlaczego uA 709

Post autor: Mrand »

Z pewnością świetnie pracować będą również LF357 oraz LM318.
Mrand
april
Posty: 8
Rejestracja: czw gru 22, 2005 10:58 pm
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dlaczego uA 709

Post autor: april »

Witam,
Czy możesz podać przykłady wykrywaczy "fabrycznych" PI, w których w stopniu wejściowym zastosowano układ NE 5534?
Pozdrawiam, April.
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Dlaczego uA 709

Post autor: ProScan »

Np. Whites Surmaster PI.

proscan
SPIDERSKI
Posty: 19
Rejestracja: śr lut 07, 2007 3:25 pm

Re: Dlaczego uA 709

Post autor: SPIDERSKI »

Mam pytanie czy NE5534 musi mieć zewnętrzny układ kompensacji częstotliwości?
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Dlaczego uA 709

Post autor: ProScan »

Nie, nie ma takiej potrzeby.

709 jest wzmacniaczem czterostopniowym. Wprowadzenie pętli ujemnego sprzężenia grozi powstaniem oscylacji na jakiejś częstotliwości, przy której układ będzie w pobliżu warunku generacji. Aby temu zapobiec wprowadza się kompensację (dobierając ją do określonych potrzeb).

W NE 5534 ten problem nie występuje.

:pa

proscan
sOnar
Posty: 20
Rejestracja: wt lut 13, 2007 2:52 am

Re: Dlaczego uA 709

Post autor: sOnar »

NE 5534 to naprawdę dzieło sztuki =D> dla konstruktorów wykrywaczy. Dziwnym jest że tak mało detektorów go ma na wejściu, bo ta 'kostka' naprawdę wymiata w optymalnie dobranym 'środowisku'... jak coś działać nowego - to najlepiej na nim...

:smt077

zaś 709 jest starocią i to bardzo zawodną - co widać w tej pejotce na BD911
Edik
Posty: 46
Rejestracja: pt sty 06, 2006 10:05 am

Re: Dlaczego uA 709

Post autor: Edik »

Witam,

Fakt jeśli chodzi o PI to NE5534 jako wzmacniacz jest bardzo dobry.

W przypadku detektorów typu VLF moim faworytem jest LT1028 i LT1128.

=D>


http://www.datasheetcatalog.com/datashe ... 1028.shtml

Pozdrawiam
EDIK
sOnar
Posty: 20
Rejestracja: wt lut 13, 2007 2:52 am

Re: Dlaczego uA 709

Post autor: sOnar »

to też prawda co do VLF :P
ODPOWIEDZ