Tesoro Vaquero - potencjometr wieloobrotowy.
Tesoro Vaquero - potencjometr wieloobrotowy.
Witam.
Kupiłem jakiś czas temu używanego Tesoraka i teraz zauważyłem że potencjometr ma luz, tak jakby się wyrobił. Podczas strojenia do gruntu czasem przerywa.
Można zamówić taki potencjometr? Ile kosztuje? Ew. jakiś zamiennik?
A tak przy okazji, czy wykrywacz może stracić swoje parametry? Bo jak go kupiłem robiłem testy w powietrzu i porównywałem je z tymi zamieszczonymi w necie. Wyniki były jakby troche słabsze.
Pozdrawiam.
Kupiłem jakiś czas temu używanego Tesoraka i teraz zauważyłem że potencjometr ma luz, tak jakby się wyrobił. Podczas strojenia do gruntu czasem przerywa.
Można zamówić taki potencjometr? Ile kosztuje? Ew. jakiś zamiennik?
A tak przy okazji, czy wykrywacz może stracić swoje parametry? Bo jak go kupiłem robiłem testy w powietrzu i porównywałem je z tymi zamieszczonymi w necie. Wyniki były jakby troche słabsze.
Pozdrawiam.
Re: Tesoro Vaquero - potencjometr wieloobrotowy.
O części do Tesoro proszę pytać dealera. Ja nie dysponuję.
Zamienniki można dostać w sklepach wysyłkowych, ale nie wiem czy wymiarami będą pasować, bo zwykle są dwa razy grubsze niż oryginał. Moim skromnym zdaniem uszkodzenie tego potencjometru jest mało prawdopodobne.
Wykrywacz może ulec rozstrojeniu i przez to mieć inne parametry niż powinien, ale w tym przypadku podejrzewam, że: a) nastawy były inne b) zasięgi podawała osoba, która miała materialny interes, żeby zawyżać podawane zasięgi.
proscan
Zamienniki można dostać w sklepach wysyłkowych, ale nie wiem czy wymiarami będą pasować, bo zwykle są dwa razy grubsze niż oryginał. Moim skromnym zdaniem uszkodzenie tego potencjometru jest mało prawdopodobne.
Wykrywacz może ulec rozstrojeniu i przez to mieć inne parametry niż powinien, ale w tym przypadku podejrzewam, że: a) nastawy były inne b) zasięgi podawała osoba, która miała materialny interes, żeby zawyżać podawane zasięgi.
proscan
Re: Tesoro Vaquero - potencjometr wieloobrotowy.
W jakim sensie "przerywa"? A może po prostu potencjometr jest słabo dokręcony do panelu i ma wyczuwalny luz?
Informacyjnie powiem Tobie dla uspokojenia, że Cibola mojej dziewczyny, po pełnych 4 latach od zakupu i użytkowaniu weekendowym, choć wizualnie mocno już zmęczona, to trzymała zasięgi praktycznie identyczne co do centymetra z fabrycznie nowym Vaquero (air testy na kolorowych przedmiotach) - w niczym mu nie ustępując. Stary i nowy tesorak były porównywane równocześnie, ze starannością o zrównanie nastaw czułości i progu, z przekładaniem tej samej baterii.
M.
Informacyjnie powiem Tobie dla uspokojenia, że Cibola mojej dziewczyny, po pełnych 4 latach od zakupu i użytkowaniu weekendowym, choć wizualnie mocno już zmęczona, to trzymała zasięgi praktycznie identyczne co do centymetra z fabrycznie nowym Vaquero (air testy na kolorowych przedmiotach) - w niczym mu nie ustępując. Stary i nowy tesorak były porównywane równocześnie, ze starannością o zrównanie nastaw czułości i progu, z przekładaniem tej samej baterii.
M.
Re: Tesoro Vaquero - potencjometr wieloobrotowy.
Potencjometr jest dobrze przykręcony.
Luz ma trzpień. Minimalnie na boki. Jak go przechyle w bok to zanika sygnał. Po prostu wygląda to jak by się on "wyrobił"
Luz ma trzpień. Minimalnie na boki. Jak go przechyle w bok to zanika sygnał. Po prostu wygląda to jak by się on "wyrobił"
Re: Tesoro Vaquero - potencjometr wieloobrotowy.
Nie wiem jakie są oryginalnie te potki w wykrywaczach Tesoro ale czy tego typuteż będzie za gruby?
http://www.multielektronik.pl/wieloobro ... ol-94.html
http://www.multielektronik.pl/wieloobro ... ol-94.html
Re: Tesoro Vaquero - potencjometr wieloobrotowy.
Wielkościowo byłby dobry. Ale widze że jest on 10-cio obrotowy a ten w moim wykrywaczu 3,5 orotowy. Nie wiem czy to dobrze, czy tak może być. Właściwie to wolałbym żeby był tylko jedno obrotowy. Strojenie byłoby szybsze, ale pewnie nie tak precyzyjne.
Czy ktos zmieniał taki potencjometr na inny (z inną ilością obrotów) u siebie? Czy ma to sens i działa poprawnie?
Czy ktos zmieniał taki potencjometr na inny (z inną ilością obrotów) u siebie? Czy ma to sens i działa poprawnie?
Re: Tesoro Vaquero - potencjometr wieloobrotowy.
Sens to ma - myślę - gdyż z tych 3,5 obrotów w praktyce tylko 0,5 obrotu jest wykorzystywane. W "czarnych" Tejonach tak właśnie jest zrobione, że potencjometr jest jednoobrotowy.
proscan
PS
Dzięki Kris za link. Ja widywałem tylko takie:

proscan
PS
Dzięki Kris za link. Ja widywałem tylko takie:

Re: Tesoro Vaquero - potencjometr wieloobrotowy.
Zgadza się. Ale jeśli jednoobrotowy to wówczas, jeżeli ma taki sam zakres co wieloobrotowy, przy niewielkim już obrocie będzie duży przeskok.
Chyba żeby wstawić potencjometr wykożystujący część tylko zakresu wieloobrotowego.
Dla uproszczenia (nie znam się za bardzo na elektronice):
Dajmy na to że wieloobrotowy ma zakres 1 - 10. Przy ustawianiu gruntu wykorzystuje tylko zakres z przedziału 4 - 6.
Jeśli jednoobrotowy bedzie miał również zakres 1 - 10 to trudniej będzie ustawić, bo przy niewielkim odrocie będzie duży przeskok. Przy przypadkowym przsunięciu pokrętła szybko go rozstroimy.
Dlatego przydał by się potencjometr jednoobrotowy posiadający zakres 4 - 6. Wtedy byłoby dobrze. Nie wiem czy są takie.
Dlatego chyba byłby nawet lepszym potencjometr 10-cio obrotowy. Dokładniejszy i niewielki jego ruch nie spowoduje przestrojenia.
Tak myśle...
Chyba żeby wstawić potencjometr wykożystujący część tylko zakresu wieloobrotowego.
Dla uproszczenia (nie znam się za bardzo na elektronice):
Dajmy na to że wieloobrotowy ma zakres 1 - 10. Przy ustawianiu gruntu wykorzystuje tylko zakres z przedziału 4 - 6.
Jeśli jednoobrotowy bedzie miał również zakres 1 - 10 to trudniej będzie ustawić, bo przy niewielkim odrocie będzie duży przeskok. Przy przypadkowym przsunięciu pokrętła szybko go rozstroimy.
Dlatego przydał by się potencjometr jednoobrotowy posiadający zakres 4 - 6. Wtedy byłoby dobrze. Nie wiem czy są takie.
Dlatego chyba byłby nawet lepszym potencjometr 10-cio obrotowy. Dokładniejszy i niewielki jego ruch nie spowoduje przestrojenia.
Tak myśle...
Re: Tesoro Vaquero - potencjometr wieloobrotowy.
Zgadzam się z Faazer'em. Nie wyobrażam sobie pota 1-obrotowego przy takiej czułości, bez znaczącego obcięcia zakresu. Rozdzielczość regulacji byłaby stanowczo za mała. A polowe modyfikacje Ciboli wykorzystują potencjometr 10-obrotowy, właśnie po to, by zapewnić precyzyjną regulację bez konieczności stosowania aptekarskiego podejścia.
Myślę też, że wspomniane przez Proscana wykorzystywanie w praktyce zaledwie 0.5 obrotu fabrycznego potencjometru to przesadzona (za niska) wartość, ale 1 obrót odpowiada już większości przypadków w Polsce.
M.
Myślę też, że wspomniane przez Proscana wykorzystywanie w praktyce zaledwie 0.5 obrotu fabrycznego potencjometru to przesadzona (za niska) wartość, ale 1 obrót odpowiada już większości przypadków w Polsce.
M.
Re: Tesoro Vaquero - potencjometr wieloobrotowy.
Zgadzam się z grubsza Panowie z tym co piszecie i nie widzę tutaj sporu.
Ja nawet nie znam wartości tego potencjometru, więc nie wiem co tutaj konkretnego zaproponować. Najlepiej zerknąć do Tejona PRO i zobaczyć co tam jest włożone (a to wersja na grunty europejskie).
proscan
Ja nawet nie znam wartości tego potencjometru, więc nie wiem co tutaj konkretnego zaproponować. Najlepiej zerknąć do Tejona PRO i zobaczyć co tam jest włożone (a to wersja na grunty europejskie).
proscan
Re: Tesoro Vaquero - potencjometr wieloobrotowy.
Tylko skąd wziąć Tejona Pro?
Może ktoś z forumowiczów ma i mógłby zobaczyć?
W Vequero symbol potencjometru GB to : BOURNS , 3856A-282-503AL ,
50K 0617X .
W Vequero symbol potencjometru GB to : BOURNS , 3856A-282-503AL ,
50K 0617X .
Re: Tesoro Vaquero - potencjometr wieloobrotowy.
Cześć.
Posiadam Tejona Pro i jutro popatrzę na wartość tego potencjometa Pro publico bono
Posiadam Tejona Pro i jutro popatrzę na wartość tego potencjometa Pro publico bono
Re: Tesoro Vaquero - potencjometr wieloobrotowy.
Witam.
Potencjometr gruntu w czarnym Tejonie ma wartoćś 50kilo.
Pełne oznaczenie:
3856A-282-503A
50K 0405X
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b46 ... c99c2.html
Marek
Potencjometr gruntu w czarnym Tejonie ma wartoćś 50kilo.
Pełne oznaczenie:
3856A-282-503A
50K 0405X
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/b46 ... c99c2.html
Marek
Re: Tesoro Vaquero - potencjometr wieloobrotowy.
Toż to dokładnie taki sam jak podał Faazer (?)
proscan
proscan