Wykrywacze ze zmienną częstotliwościa

Informacje dla bardziej dociekliwych, ale bez przesady ...
ODPOWIEDZ
grzesinfo

Wykrywacze ze zmienną częstotliwościa

Post autor: grzesinfo »

Witam!

Ciekawi mnie jak są skonstruowane i na jakiej zasadzie działają nowoczesne wykrywacze. Ostatnio oglądałem taki (kosztuje ok 10tyś zł) miał zmienną częstotliwość pracy - czy zasada działania jest podobna do VLF tyle tylko że cewka nadawcza jest sterowana sinusoidą o różnej F ? Może ktoś ma dostęp do jakieś literatury i może się tym podzielić??


grzes: grzesinfo@wp.pl
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Wykrywacze ze zmienną częstotliwościa

Post autor: ProScan »

Witam,

O jakim wykrywaczu piszesz :?:

Możesz podać jakiegoś linka do tego za 10 tys. ?

proscan
grzes

ODP

Post autor: grzes »

http://www.viking.waw.pl/minelab.htm#gp3500

to jest link do tej strony i wykrywacz o symbolu gp3500 ale jest jeszcze jeden model nieco tańszy - Excalibur 1000 za 4199 zł w tkórym jest jasno opisane że pracuje na różnych częstotliwościach w unikalnej technologii BBS 1.5 do 25.4 kHz ..
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Wykrywacze ze zmienną częstotliwościa

Post autor: ProScan »

Witam,

Po części odpowiedź jest tutaj:

http://www.proscan.gliwice.pl/forum/viewtopic.php?t=103

W wykrywaczach Minelaba (np. Excalibur czy Explorer) a także w White's DFX mam o prostu złożony przebieg impulsowy, który w swym widmie zawiera wiele częstotliwości. Ile ich tak naprawdę jest używanych, wiedzą tylko konstruktorzy. W DFX góra dwie. W Minelabach co najmniej 3.

Ponieważ sygnał jest szerokopasmowy, więc sondy też są szerokopasmowe, czyli nie są rezonansowe.

Ten link kieruje do wykrywacza GP 3500 (to ten za "10tys"), który jest wykrywaczem impulsowym, tzn. takim w którym analiza odbywa się w dziedzinie czasu, a nie w dziedzinie częstotliwości. Analizuje się po prostu sygnał po zaniku impulsów nadawczego tyle, że tych impulsów jest wiele i są o różnej długości, a nie jeden o stałej długości jak w klasycznych "impulsiakach".

:pa

proscan


PS
patrz także:
http://www.proscan.gliwice.pl/forum/viewtopic.php?t=86
strażak
Posty: 20
Rejestracja: sob lut 11, 2006 12:29 pm
Lokalizacja: Zduńska Wola

Re: Wykrywacze ze zmienną częstotliwościa

Post autor: strażak »

Proszę mi wybaczyć moje nieuctwo, ale ciekawi mnie inna sprawa związana z częstotliwościami a co za ty idzie firmami produkującymi detektory.
Sondy pracujące na mniejszej częstotliwości lepiej lokalizaują duże przedmoity leżące głęboko, natomiast sondy pracujące na wyższych częstoliwościach lokalizują przedmiot drobne zalegające płytko (jak piszą w piśmie...)
Najlepszym rozwiązaniem byłaby praca na jednej uśrednionej częstoliwości (większość firm) lub praca na kilku częstotliwościach jednocześnie (co zastosowała firma Minelab w kilku modelach).
Przy dorzuceniu kilku "bajerów" typu dyskryminacja + tonowa bądź wizualna identyfikacja + filtr + wzmocnienie + dostrojenie do gruntu + itp... daje nam wykrywacz nie do "pobicia" !!!
Zatem modele Minelab'a od Elite w górę nie powinny mieć konkurentów wśród modeli innych firm pracujących na jednej częstotliwości !?

Ale tak nie jest... dlaczego?
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Wykrywacze ze zmienną częstotliwościa

Post autor: ProScan »

Sondy pracujące na mniejszej częstotliwości lepiej lokalizaują duże przedmoity leżące głęboko, natomiast sondy pracujące na wyższych częstoliwościach lokalizują przedmiot drobne zalegające płytko (jak piszą w piśmie...)


Nie wszystko co zostało napisane jest prawdą. To powyższe jest nieścisłe.

Zatem modele Minelab'a od Elite w górę nie powinny mieć konkurentów wśród modeli innych firm pracujących na jednej częstotliwości !?
Ale tak nie jest... dlaczego?


To zdanie też nie jest do końca prawdziwe. W wielu sytuacjach Sove nie ma sobie równych. Np. w terenie gdzie grunt jest bardzo niejednorodny i silnie zmineralizowany.

Mój ogólny komentarz byłby taki:

"Nie samą częstotliwością żyje wykrywacz". Nie wystarczy wygenerować różne częstotliwości i będzie dobrze. Przykładem niech będą wykrywacze PI. Tam w widmie sygnału tych częstotliwości jest całe mnóstwo, a poprzez prostacką analizę sygnału większość pary idzie w gwizdek.

Sovereign nie analizuje każdej z emitowanych częstotliwości z osobna. On odejmuje sygnały na różnych częstotliwościach by skompensować sygnał od gruntu.

Nawet W DFX-ie okazuje się, że jeśli powierzyć automatowi decyzję na której częstotliwości ma analizować sygnał, to efekt jest gorszy niż gdyby zrobiło się to samemu.

:pa

proscan
tryton
Posty: 23
Rejestracja: sob lut 04, 2006 10:48 pm

Re: Wykrywacze ze zmienną częstotliwościa

Post autor: tryton »

Do końca nie zrozumiałem pracy wieloczęstotliwościowej niż to wyobrażałem sobie wcześniej na przykładzie Minelaba.Producent podaje tylko zakres w jakim przedziale wykrywacz wysyła sygnały na jemu tylko znanych stałych częstotliwościach. Ale co dalej z obróbką tych sygnałów czy jest to 28 torów które są na końcu analizowane i efekt końcowy przetworzony przez dany program dopiero dociera do użytkownika.
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Wykrywacze ze zmienną częstotliwościa

Post autor: ProScan »

Analizowanych jest tylko kilka częstotliwości.

proscan
tryton
Posty: 23
Rejestracja: sob lut 04, 2006 10:48 pm

Re: Wykrywacze ze zmienną częstotliwościa

Post autor: tryton »

Skoro kilka to po co aż tyle wysyłać.Czy te kilka to są stałe częstotliwości czy też wykrywacz sobie inteligentnie wybiera które maja być zanalizowane.
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Wykrywacze ze zmienną częstotliwościa

Post autor: ProScan »

Wysyłając sygnał o złożonym widmie, nie zawsze mamy wpływ co idzie w eter, chyba że generowana jest suma sinusów (są też takie wykrywacze).

A na drugą cześć pytania odpowiem tak: są pewne tajemnice, których producenci nie zdradzają.

W każdym razie, sam sygnał się nie zmienia. Wyjątkiem model Elite, gdzie ręcznie przełącza się pasmo i wówczas wszystkie częstotliwości są lekko przesunięte.

Noice Cancel w Explorerach polega na tym samym.

proscan
ProScan
Właściciel
Posty: 8507
Rejestracja: czw wrz 22, 2005 12:57 pm

Re: Wykrywacze ze zmienną częstotliwościa

Post autor: ProScan »

Temat znowu wraca:

http://www.odkrywca-online.pl/explorer- ... tml#622532

#-o

proscan

PS

Ponieważ w tym wątku padają cytaty z mojego artykułu dla Odkrywcy (wraz z rysunkiem - co prawda nie na temat), to poniżej będzie chyba dobrze, jeśli przytoczę szerszy fragment. Może dotrze?

[...]
Niewątpliwie przyszłością detekcji są wykrywacze pracujące z wieloma częstotliwościami jednocześnie. Te, które mają ręcznie przełączaną częstotliwość znane są od bardzo wielu lat, by wspomnieć np. wykrywacz Challenger X-200 firmy Compass (proszę nie mylić tego z opcją lekkiego odstrojenia częstotliwości, która pomaga wówczas, gdy wykrywacz zakłóca lub jest zakłócany, ale praktycznie nie zmienia jego własności detekcyjnych). Taką możliwość mają np. wykrywacze Minelab Sovereign lub Explorer, White's DFX czy Fisher CZ-7. Jak to możliwe, że emitowany jest sygnał o wielu częstotliwościach? Rozmyślając o tym zauważmy, że światło słoneczne, które też jest promieniowaniem elektromagnetycznym) w swoim widmie zawiera wiele różnych częstotliwości (różnych barw), więc taki

sygnał wieloczęstotliwościowy nie jest żadnym dziwolągiem

Można powiedzieć, że każdy sygnał, który zmienia się inaczej niż sinusoidalnie zawiera wiele częstotliwości. Ten problem jest bardzo ciekawy, ale raczej nie dla czytelnika Odkrywcy, więc zgłębiać go tutaj nie będziemy. Dość powiedzieć, że sposobów na wyemitowanie wielu częstotliwości jednocześnie jest bardzo wiele. Najprostszym jest wyemitowanie szeregu impulsów o kształcie prostokątnym, co też ma miejsce we wspomnianych wyżej wykrywaczach (patrz zdjęcie obok). Być może niektórych z Was olśniło czytając powyższe zdanie, bo zdaliście sobie sprawę, że posiadacie wykrywacz wieloczęstotliwościowy. Tak, niezwykle popularne w Polsce wykrywacze impulsowe, zwane PI (ang. Pulse Induction) emitują bardzo szerokie spektrum częstotliwości, więc od biedy można by też je tak nazwać. Co innego jednak wyemitować taki sygnał, a co innego zrobić z niego właściwy użytek.
[...]
Edik
Posty: 46
Rejestracja: pt sty 06, 2006 10:05 am

Re: Wykrywacze ze zmienną częstotliwościa

Post autor: Edik »

Witam,

I naprawdę żeby wyemitować taki sygnał multifrequency nie potrzeba 28 cewek?

;)

EDIK
ODPOWIEDZ